BREAKING NEWS

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen" minerale të çmuara dhe plani i madh që po përgatit Meloni për Tiranën

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen"
x
BREAKING NEWS

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent
x
BREAKING NEWS

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është presidenti i ri i Turqisë

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me deklaratën e fundit për Gert Shehun

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me
x
BREAKING NEWS

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me përgjigjen

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, sovraniteti i Kosovës...

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe plas deklaratën ‘bombë’: Agjentët rus në Nish po pajisen me pasaporta diplomatike serbe

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/ Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e forta: Ja pse Rama ka zgjedhur partnere Turqinë, ndërsa Berisha ka Greqinë?

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/
x

Lifestyle

Nga shitja e qumështit të gjirit e deri tek shitja e virgjërisë, mësoni 10 gjërat e çuditshme që bëjnë njerëzit për të fituar para

Nga shitja e qumështit të gjirit e deri tek shitja e

Çfarë do të bënit nëse do të kishit nevojë të dëshpëruar për para? Ka shumë mënyra për të arritur prosperitet financiar dhe individë të veçantë shohin një shans për t’ia dal mbanë. Ata kanë krijuar mënyra krijuese për të rritur të ardhurat e tyre.


Çështja është se disa propozime duken të jenë shumë të çuditshme për t’u marrë seriozisht. Pra, siç mund ta merrni me mend lehtësisht, ne do të flasim për 10 mënyrat më të çuditshme që njerëzit bëjnë para.


10 mënyra të çuditshme dhe të mrekullueshme për të fituar para:

Bëni para duke qenë një mik
A mund të imagjinoni të paguheni për të bërë asgjë tjetër veçse të rrini me miqtë tuaj? A mund ta imagjinoni të shpërbleheni për të parë një film, duke luajtur një lojë tenis dhe ndoshta duke dalë për një pije? Dhe, a mund ta imagjinoni të paguheni për miqësinë tuaj?

Le ta pranojmë: ne nuk jemi mësuar me konceptin e marrjes me qira të një shoku. Në realitet, disa njerëz mund ta konsiderojnë konceptin si krejtësisht të turpshëm dhe keqpërdorim total të termit “shoq”. Megjithatë, nëse i ofroni një goditje, mund të fillojë të ketë kuptim.

Edhe pse mund të tërheqë njerëz në depresion të cilët nuk kanë qenë në gjendje të bëjnë miq në mënyra të tjera. Ka ende një numër të madh njerëzish për të cilët tarifimi i kohës së tyre ka kuptim. Për shembull, dikush mund të jetë duke vizituar një rajon për disa ditë dhe do të donte që ju t’i tregoni ose thjesht t’i bëni shoqëri. Ose dikush mund të dëshirojë gjithashtu të mësojë një aftësi të re dhe të dëshirojë që ju t’ia shpjegoni atë, që është një shërbim plotësisht i vlefshëm për të cilin duhet të paguani.


Shitja e virgjërisë


Nuk mund të mohohet se Virgjëria është një pasuri e çmuar e vlerësuar nga shumë kultura. Mund të jetë një akt i shenjtë për zonjat, i rezervuar vetëm për fatlumët që duan. Disa zonja, nga ana tjetër, duan të ruajnë virgjërinë e tyre dhe më pas t’ia ofrojnë atë ofertuesit më të lartë. Nëse përgatiten siç duhet, ato do të vendosin veten për një ekzistencë më të qëndrueshme për shumën që marrin.


Luajtja e videolojërave


Të fitosh para kur luani videolojëra është padyshim fantazia më e madhe për çdo lojtar të zjarrtë. Megjithatë, nuk duhet të jetë një ëndërr. Ka shumë mundësi për të fituar para kur luani videolojëra. Të dyja këto metoda mund të përdoren për të rritur pagat, dhe të tjerat mund të përdoren për të gjeneruar të ardhura me kohë të plotë. Pse nuk duhet të hapni një blog lojrash nëse dëshironi të fitoni pak para shtesë nga hobi juaj? Ju do të jeni në gjendje të vendosni reklama në të dhe nëse fillon të tërheqë shumë trafik, do të mund të filloni të fitoni para.

Shitja e ajrit


A nuk është e vërtetë se ajri është i shëndetshëm, i bollshëm në natyrë dhe mund të përmbahet pothuajse kudo? Ky nuk është domosdoshmërisht rasti, në varësi të vendit ku jeni në botë, kjo nuk është domosdoshmërisht kështu. Në varësi të kapacitetit të kutisë, ajri kushton nga 14 deri në 20 dollarë. Disa zona janë aq të ndotura sa që disa njerëz do të bëjnë përpjekje të mëdha për të shijuar ajrin e pastër. Në këto rrethana, shpenzimi nuk është një konsideratë e rëndësishme. Bujqësia e ajrit në zona të pandotura është një opsion i zbatueshëm për ata që jetojnë në zona të kontaminuara. Çdo individ sipërmarrës në Mbretërinë e Bashkuar dhe Kanada po përfiton thjesht nga shitja e ajrit. Konsumatorët në Kinë e konsiderojnë ajrin në një kontejner si një pasuri të dashur që ofron lehtësim shumë të nevojshëm për mushkëritë e tyre, të cilat shpesh i nënshtrohen ndotjes.


Shitja e qumështit të gjirit


Po, nënat shesin qumështin e gjirit dhe është një industri fitimprurëse që ekziston për një kohë të gjatë. Sigurisht, jo të gjithë janë në gjendje ta bëjnë këtë. Megjithatë, kur bëhet fjalë për mënyra të pazakonta dhe të çuditshme për të fituar para, kjo është në krye të listës së prioriteteve! Epo, ju mund të fitoni para duke shitur qumështin e gjirit. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, qumështi i gjirit nga një grua tjetër e sigurt është vakti më i sigurt për një foshnjë të porsalindur nëse nëna e foshnjës nuk është në gjendje të ushqejë me gji siç duhet. Ju mund ta dhuroni qumështin tuaj të gjirit në bankat e qumështit në Mbretërinë e Bashkuar, por nuk do të kompensoheni për të, ose mund ta shIsni qumështin tuaj të gjirit në internet.

Fitimi i parave duke fjetur


A mund ta imagjinoni të paguheni për të bërë asgjë tjetër përveç gjumit? Çfarë ideje e mrekullueshme do të jetë. Dhe padyshim një ide e çuditshme për të fituar para. Disa njerëz, të njohur si testues shtrati, janë me fat që ta kenë këtë mundësi. Testuesit e shtretërve u jepet mundësia të provojnë shtretër të ndryshëm, të gjithë luksoz, dhe më pas të marrin një vendim bazuar në përvojën e tyre. Testimi i dyshekëve dhe shtratit për një firmë paketimi gjatë procesit të prodhimit të një produkti të ri është një nga përgjegjësitë e një testuesi profesionist të shtratit.


Fitimi i parave duke shijuar ushqimin


A nuk është e mrekullueshme të paguash për të shijuar ushqimet kërkimore? Firmat kërkimore janë të përfshira në dëgjimin e mendimeve tuaja mbi përbërësit ushqyes si testues ushqimi. Pasi të keni marrë mostrën e ushqimit do t’ju kërkohet të keni të dhëna për produktin. Kjo mund të jetë në formën e një fokus grupi ose thjesht një pikë në një anketë. Do t’ju ofrohet një pastrues i qiellzës, si p.sh. një pije, në mes të çdo mostre ushqimi për t’u siguruar që jeni gati për tjetrin.

Paguheni për të blerë pije alkoolike


Keni një 18-19-vjeçar gjumash në shtëpinë tuaj? Ndoshta je ai 18-19-vjeçari që ka ngecur brenda në një ditë të bukur sepse nuk ka para. Nëse preferoni të jeni në bar me miqtë tuaj, tani do të kompensoheni për këtë! Është një mënyrë tjetër e çuditshme për të fituar para. Serve Legal po kërkon të rinj për t’i ndihmuar të kuptojnë nëse baret u shërbejnë njerëzve që mund të jenë nën moshën 21 vjeç. Është një koncert me pagesë dhe do të rimbursoheni për pijet alkoolike dhe shpenzimet e udhëtimit .

Nëse gjenden bare, dyqane dhe licenca që furnizojnë alkool për të miturit, ata do të vuajnë pasoja të rënda. Kjo është arsyeja pse kompanitë kërkojnë shërbimet e Serve Legal. Ato bëjnë të mundur hyrjen e ‘vizitorëve’ të fshehtë në kompani dhe klientë të shërbimit.

Shitja e spermës dhe vezëve


Është një mënyrë argëtuese dhe e çuditshme për të fituar para nëse je djalë, për të qenë i sinqertë. Është gjithashtu e mundur që të klasifikohet si një sport rekreativ. Ju nuk duhet të keni një histori të sëmundjeve seksualisht të transmetueshme ose një sfond mjekësor ose familjar të kushteve të trashëgueshme si kriter i vetëm. Ju gjithashtu mund t’i nënshtroheni testeve mjekësore, të cilat mund të përfshijnë një test HIV.

Nga ana tjetër, dhurimi i vezëve është një operacion shumë më i rrezikshëm që nuk është shumë i këndshëm. Dhuruesja e vezës duhet të jetë nga mosha 18 deri në 36 vjeç. Dhe të kontrollohet para dhurimit për të eliminuar rrezikun e defekteve trashëgimore dhe sëmundjeve seksualisht të transmetueshme.

Shitja e mbetjeve njerëzore


Ndërsa mund të duket absurde, feçet e një personi mund të shpëtojnë ekzistencën e një tjetri. Çdo person ka Clostridium difficile, një infeksion bakterial i vazhdueshëm dhe vdekjeprurës që shkakton 15,000 vdekje në Shtetet e Bashkuara në vit. Një dhurim fekal mund të përdoret për të kuruar këtë gjendje. Bakteret e mira nga mbeturinat e një personi të shëndetshëm futen në zorrët e pacientit. Kjo ndihmon në eliminimin e Clostridium difficile nga mjedisi i tyre.