Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ngjarje e pazakontë/ Kishte dhimbje të tmerrshme, tronditen mjekët, 12-vjeçarja sjell në jetë djalin e saj

Postuar: 20/09/2019 - 20:18

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Ukrainë, ku një vajzë vetëm 12-vjeçe ka sjellë në jetë fëmijën e saj.

E mitura, identiteti i së cilës nuk bëhet me dije, i përket komunitetit rom, ndërsa babai i foshnjës së porsalindur është një 20-vjeçar.

Ajo nuk e kishte kuptuar se ishte shtatzanë, ndërsa u shtrua në spital pas nisjes së kontraksioneve.

12-vjeçarja nga qyteti Rivne punonte në një Landfill për të siguruar bukën e gojës.

Ishte roja e Landfillit që lajmëroi ambulancën për ta dërguar në spital të miturën, pasi ajo nisi të bërtasë nga dhimbjet.

Vajza u dërgua në maternitetin, ku mjekët e ndihmuan atë për të lindur.

Mjekët thanë se procesi i lindjes ishte i vështirë dhe zgjati rreth 10 orë.

Doktoresha Olena Sadova tha për mediat lokale:

Një fëmijë lindi një fëmijë. Jam akoma e tronditur thellë kur mendoj për këtë gjë.  Vajza shtatzënë e frikësuar dhe nuk e kuptonte se çfarë po ndodhte me të. Procesi zgjati dhjetë orë dhe ishte emocionalisht e vështirë për të gjithë. Të gjithë qamë më pas."

Fatmirësisht procesi i lindjes u shoqërua pa komplikime, ndërsa foshnja e gjinisë mashkullor peshonte 3 kilogramë.

Zv/drejtoresha e spitalit, Galina Kovaleva tha:

Vajza shqetësohet shumë për të porsalindurin. Ajo vazhdimisht vjen për të kontrolluar djalin e saj. Ajo dëshiron ta ushqejë atë, por i porsalinduri ka një defekt lindjeje dhe nuk mund të ushqehet me gji."

Të afërmit e vajzës duan ta marrin në vendin ku jetojnë, pranë landfillit, por stafi mjekësor nuk ka pranuar të aprovojë kërkesën e tyre.

Ata e kanë raportuar çështjen në polici dhe tek shërbimet sociale.

Familja e madhe rome jeton në një shtëpi të ndërtuar nga mbeturinat e gjetura në Landfill.

Komuniteti jeton në kushte të tmerrshme higjieno-sanitare dhe fiton para duke mbledhur skrap.

Policia ka shpallur në kërkim babain 20-vjeçar të foshnjës i cili akuzohet për marrëdhënie me të mitur.

Nëse gjykata do ta shpallë fajtor, ai rrezikon deri në 8 vjet burg.

Shërbimet sociale po kujdesen për vajzën 12-vjeçare dhe foshnjëne saj.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 11:42

Sipas një gazete belge, kryetari i bashkisë së Charleroi në Belgjikë, Paul Magnette, ka urdhëruar policinë bashkiake që të mos ekzekutonin një urdhër dëbimi për një familje shqiptare.

Postuar: 23/10/2019 - 10:48

Një asteroid pritet të kalojë pranë tokës dhe mund të shihet me ndihmën e një teleskopi të vogël

Postuar: 21/10/2019 - 15:50

Një në çdo dy shtëpi banohet nga vetëm një person në Berlin, kryeqytetin e Gjermanisë.Shumë shoqa

Postuar: 21/10/2019 - 11:42

Njihuni me parashikimin e astrologut të famshëm italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjen