Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ngordh breshka e rrallë, nuk do ta besoni moshën e saj

Postuar: 15/04/2019 - 18:05

Studiuesit thonë se është një ndër breshkat më të rralla.
 
Breshka ka ngordhur në moshën 90-vjeçare. Ngjarja është regjistruar në Kinë.
 
E njohur si “Rafetus swinhoei”, breshka femër ngordhi në kopshtin zoologjik në Suzhou në jug të Kinës.
 
Ekspertët u përpoqën të pllenojnë artificialisht krijesën, e cila ishte mbi 90 vjeç, pak orë para se të vdiste.
 
Ata thanë se nuk kishte komplikime gjatë operacionit, por u përkeqësua të nesërmen. Ende po hetohet për shkakun e ngordhjes së breshkës.
 
Speciet janë të rrezikuara në mënyrë kritike për shkak të gjuetisë, mbipopullimit dhe shkatërrimit të habitatit të tij.
 
Një breshkë mashkull vazhdon të jetojë në kopshtin zoologjik në Kinë, ndërsa dy të tjera jetojnë në Vietnam.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/04/2019 - 09:19

 Nëse mendoni se së fundmi nuk keni pasur fat atëherë ju duhet një hajmali. Por jo një hajmali çfarëdo. Ju nevojitet një hajmali e cil të jetë ne harmoni dhe me karakteristikat dhe veçoritë e natyrs tuaj.

Postuar: 18/04/2019 - 19:16

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar në Wuinsconsin të Amerikës.
 

Postuar: 18/04/2019 - 16:16

Këtë javë, njerëzit në mbarë botën do të fillojnë festimet e tyre të Pashkëve, duke filluar me

Postuar: 18/04/2019 - 14:45

Astronomët konfirmojnë se planeti THIRD (tretë) ekziston në sistemin e yjeve të binarit Kepler-47

Postuar: 18/04/2019 - 07:04

Dashi- Më fal por, unë kam të drejtë dhe ti je gabim!

Postuar: 17/04/2019 - 22:57

Ja për cilat shenja bëhet fjalë:

DEMI