BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me
x
BREAKING NEWS

Nisin procedurat për largimin e ambasadores Yuri Kim, zbardhet njoftimi i minutës së fundit

Nisin procedurat për largimin e ambasadores Yuri Kim, zbardhet njoftimi i
x
BREAKING NEWS

Parlamenti zviceran miraton marrëveshjen e rëndësishme me Shqipërinë

Parlamenti zviceran miraton marrëveshjen e rëndësishme me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Kreu i SPAK takim me zyrtarët e lartë të DASH

Çfarë po ndodh? Kreu i SPAK takim me zyrtarët e lartë
x
BREAKING NEWS

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e rëndësishëm Rezart Taçin

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

E TRISHTË/ Humbje e madhe për futbollin e vendit tonë! Shënoi emrin te rekordmenët e katërkëndëshit në botë, ndahet nga jeta parakohe legjenda e portës shqiptare (Emri+Foto)

E TRISHTË/ Humbje e madhe për futbollin e vendit tonë!
x
BREAKING NEWS

"Frika më e madhe ishte kur...", drejtori i kabinetit tregon çastet pas goditjes së Berishës: U bllokuam, patëm...

"Frika më e madhe ishte kur...", drejtori i kabinetit tregon
x
BREAKING NEWS

Tensione me familjarët! Vrau me plumb në kokë të dashurën 19-vjeçare, merret vendimi i fundit për të riun shqiptar

Tensione me familjarët! Vrau me plumb në kokë të
x

Lifestyle

Ngordh qeni më i vjetër në botë, s'do e besoni dot moshën e tij dhe me çfarë ushqehej

Ngordh qeni më i vjetër në botë, s'do e besoni dot

Pebbles, qeni që mbante rekordin për qenin më të vjetër në botë, ngordhi në fillim të kësaj jave në moshën 22-vjeçare në juglindje të SHBA-së, thanë Rekordet Botërore Guinness në faqen e tyre të internetit.

Kjo femër Fox Terrier është ushqyer me ushqim për macet që nga viti 2012, gjë që mund të ketë kontribuar në jetëgjatësinë e saj. “Pebbles, qeni më i vjetër në botë, fatkeqësisht ngordhi, për shkaqe natyrore dhe në mënyrë paqësore në shtëpi, e rrethuar nga familja e saj”, kanë shkruar pronarët e tij në Instagram.

Ai ka lindur më 28 mars 2000 në Long Island në shtetin e Nju Jorkut dhe jetoi pjesën më të madhe të jetës në shtetin e Karolinës së Jugut. Qeni i vogël me vetëm dy kilogramë lindi 32 këlyshë gjatë jetës së saj të gjatë.

Pebbles u shpall qeni më i vjetër në botë në maj 2022 gjatë një vizite të ekspertëve të Librit të Rekordeve Guinness, institucioni që regjistron rekorde në të gjitha fushat.

Sipas Julie Gregory, pronares, sekreti i jetëgjatësisë dhe shëndetit të Pebbles qëndronte në kujdesin e higjienës.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by REMEMBERING PEBBLES (@pebbles_since_2000)