Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Njerëzit vazhdojnë të punojnë edhe pasi fitojnë lotari, zbulohet arsyeja pse

Postuar: 23/10/2018 - 19:00

E keni menduar ndonjëherë se si do të ishte jeta juaj pasi të fitonit lotarinë?

Gjëja e parë që shumë persona mund të mendojnë është: "Tani do rri i qetë dhe nuk do punoj fare, do shijoj paratë…"

Mirëpo, rezulton se njerëzit që fitojnë para përfundojnë duke punuar edhe më shumë.

Eksperimentet bazë të të ardhurave në vende të ndryshme u kryen për të përcaktuar se çfarë do të bënin njerëzit nëse merrnin para të mjaftueshme për të mbuluar shpenzimet e tyre themelore.

Disa arsye:

Mbajnë jetën nën kontroll

Takime me njerëz të rinj

Mund të ndryshojnë botën

Janë të motivuar dhe të disiplinuar

Luftojnë mërzitjen dhe depresionin

Kujdesen për pamjen

 

Ushqen egon

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/04/2019 - 10:13

Një djalë 30 vjeç, i cili ishte dehur pas një feste, u zgjua mëngjesin e ardhshëm në një shtëpi të gabuar. Pronarët e banesës e gjetën atë në gjumë. Dhe reagimi i tyre habiti  të gjithë.

Postuar: 22/04/2019 - 10:02

“Pajtim, kjo do jete fjala kyç e këtyre ditëve pasi mbi te gjitha do kuptojme dhe pranojm

Postuar: 22/04/2019 - 07:57

Policia po heton vdekjen e prostitute që u gjet e vdekur brenda një dhomë hoteli në New York më

Postuar: 22/04/2019 - 07:00

Dashi

Postuar: 21/04/2019 - 22:36

Freddy McConnell është një transgjinor që, biologjikisht, ka lindur femër dhe ka sjellë në jetë

Postuar: 21/04/2019 - 16:44

Një tumor me peshë 15 kilogramë është hequr nga mitra e një adoleshenteje.

Postuar: 21/04/2019 - 14:54

 Nëse po mundoheni që të harroni një lidhje që sapo ka përfunduar, nuk këshillohet që ta kth