Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Njihuni me 10 aeroportet më të mira në Evropë

Postuar: 11/12/2017 - 08:23

Me kërkesën për udhëtim ajror në Evropë që është duke u rritur me një ritëm mbresëlënës, nevoja për aeroporte të klasit botëror është në një nivel të lartë.

Revista kryesore e aviacionit Skytrax publikoi kohët e fundit rezultatet e garës vjetore Aeroportet më të Mira në Botë, që përfshin një listë me aeroportet më të mira në Evropë.

Renditja vjetore e Skytrax bazohet në përshtypjet e afro 14 milionë fluturuesve nga 105 shtete. Më shumë se 550 aeroporte u përfshin në studim, që mbulon 39 parametra të shërbimit dhe performancës, duke përfshirë komoditetin, vendndodhjen e banjove dhe aftësitë gjuhësore të aeroportit.

Sipas kësaj liste, këto janë aeroportet më të mira në Evropë:

10. Aeroporti “Bonn” i Kolnit

 

Pasagjerë në vit: 10.3 milionë

9. Aeroporti i Hamburgut

Pasagjerë në vit: 16.2 milionë

8. Aeroporti Ndërkombëtar i Vjenës

Pasagjerë në vit: 22.8 milionë

7. Aeroporti i Helsnikut

Pasagjerë në vit: 20.1 milionë

6. Aeroporti i Kopenhagës

Pasagjerë në vit: 26.6 milionë

5. Aeroporti “Schiphol” i Amsterdamit

Pasagjerë në vit: 63.6 milionë

4. Aeroporti i Frankfurtit

Pasagjerë në vit: 60.8 milionë

3. Aeroporti “Heathrow” i Londrës

Pasagjerë në vit: 75.7 milionë

2. Aeroporti i Cyrihut

Pasagjerë në vit: 27.7 milionë

1. Aeroporti i Mynihut

Pasagjerë në vit: 42.3 milionë

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/03/2018 - 16:48

Rikthimi i "orës zyrtare" do na heqë një orë gjumë, por do na "dhurojë" ditë më të gjata, shkruan tgcom.

Postuar: 24/03/2018 - 16:31

Kur vjen në jetë një fëmijë, të gjithë janë kuriozë se çfarë emri do t'i vënë.

Postuar: 24/03/2018 - 13:29

Ne shpesh pyesim veten se si testet dhe horoskopët mund të përputhen aq shumë me realitetin!

Postuar: 24/03/2018 - 12:19

Historitë  e fëmijëve të vrarë në rituale satanike duken se janë një mit dhe në pjesën më të madhe ashtu janë.

Postuar: 24/03/2018 - 11:43

Macet janë shumë më tepër se vetëm shokët tanë me katër këmbë; hulumtimet e reja tani shpjegojnë se si miqtë tanë të mbuluar me qime mund të ndihmojnë gjithashtu zhvillimin e ba

Postuar: 24/03/2018 - 11:24

Më shumë se 140 balena ku shumica ishin balena të vogla ngordhën pas një përplasje masive në një plazh në Australinë Perëndimore të premten.

Postuar: 24/03/2018 - 10:50

Besoj se të gjithëve ju ka rastisur ‘’ të zhgënjeheni’’ nga një shok, shoqe mik apo i afërm sepse asnjëherë nuk respekton orarin që keni lënë për t&rsquo