Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Njihuni me popullin që shet veshkat në ‘Facebook’ për të paguar borxhet

Postuar: 12/10/2018 - 18:57

Numri i madh i sëmundjeve të lidhura me veshkat i kombinuar me përqindjen e ulët të dhurimit të organeve ka bërë që kërkesa për transplante në tregun e zi të jetë e lartë. Kështu, tregu i zi është zhvendosur në rrjetet sociale ku njerëzit po drejtohen çdo ditë e më tepër duke kërkuar të blenë organet e të huajve me para në dorë.

Këto lloj transaksionesh janë kundër ligjit. Por, Toni Samosir, kryetar i komunitetit të dializës në Indonezi shpjegon se për 150,000 pacientë që vuajnë nga dështimi i veshkave në vend, tregjet e paligjshme, të qasura përmes një numri në rritje të grupeve në Facebook, shpesh janë të vetmet rrugë të disponueshme.

“Është e lehtë të marrësh oferta të veshkave komerciale në internet, ka edhe grupe të caktuara të ndërmjetësve të donatorëve të veshkave në mediat sociale. Është si një tregti e përgjithshme: njerëzit sheshin hapur veshkat për të paguar borxhet, shpenzimet mjekësore, nisjen e një biznesi … Nuk ka para, nuk ka as veshka ", tha Toni Samosir  për ABC.

Këto grupe të "tregtisë" të Facebook-it veprojnë si ndërmjetës: lidhin blerësit e dëshpëruar me shitësit shpesh të dëshpëruar, lehtësojnë marrëveshjen dhe në disa raste ankandojnë organet te ofertuesi më i lartë.

Çmimet për një veshkë zakonisht shkojnë diku midis 100 milionë rupiah ($ 9,270) dhe 350 milionë rupiah (32,430 dollarë), por Tony sugjeron që ata herë pas herë tejkalojnë $ 90,000 AUD.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2018 - 21:07

Një vogëlushi 5-vjeçar i kishin mbetur vetëm kockat pas keqtrajtimeve nga njerka e tij.Nëna e 7 fëmijëve, Tammi Bleimeyer është dënuar me 28 vite burg pasi u gjet fajtore për keqtrajtimin e djalit të vogël,

Postuar: 13/12/2018 - 20:44

Gënjeshtarët i nxjerr zbuluar gjuha e trupit!

Postuar: 13/12/2018 - 20:34

Në disa vende të tradhëtosh parterin është e paligjshme.
 

Postuar: 13/12/2018 - 20:27

Ndodh shpesh që të gabojmë në rrjetet sociale dhe mesazhet e destinuara për personin tonë &ldqu

Postuar: 13/12/2018 - 20:02

Astrologia e njohur Meri Shehu ka bërë një parashikim të shenjave të horoskopit ditën e

Postuar: 13/12/2018 - 19:47

Çdo e treta femër nuk e pastron rregullisht grimin para gjumit.

Postuar: 13/12/2018 - 19:17

Astrologët japin parashikime të ndryshme për shenjat e horoskopit.Çdo shenjë e horoskopit ka ka