Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nuk do ta besoni! Italia ofron 25.000 € për ata që shpërngulen në këtë rajon

Postuar: 11/09/2019 - 23:00

Një rajon në jug të Italisë ofron 25 mijë euro për çdo banor të ri që do të vendosë për të jetuar atje.

Bëhet fjalë për Molise, një rajon malor që shquhet për bukuritë e tij natyrore.

Pavarësisht kësaj, zona është braktisur nga të rinjtë, duke bërë që instancat përkatëse të marrin masa ndaj fenomenit të shpopullimit.

Sipas Institutit Kombëtar të Statistikave në Itali, popullsia ka rënë me më shumë se 9,000 që nga viti 2014 dhe asnjë fëmijë i vetëm nuk lindi në nëntë qytetet e këtij rajoni vitin e kaluar.

Megjithatë, çdo fshat nuk duhet të ketë më shumë se dy mijë banorë dhe të ardhurit duhet të zotohen për hapjen e një biznesi.

Presidenti i rajonit të Molise, Donato Toma tha për "The Guardian":

Nëse do të kishim ofruar vetëm para, do të kishte qenë një tjetër gjest bamirësie. Ne donim të bënim më shumë; ne donim që njerëzit të investonin këtu. Ata mund të hapin çdo lloj aktiviteti: një dyqan buke, një restorant, çdo gjë. Është një mënyrë që kjo zonë të rigjallërohet, duke rritur gjithashtu edhe popullsinë. "Nuk është vetëm çështje e rritjes së popullsisë. Njerëzit gjithashtu kanë nevojë për infrastrukturë dhe një arsye për t’u mos larguar."

Toma njoftoi gjithashtu se të ardhurve të rinj në çdo qytezë dhe fshat të rajonit me më pak se 2 mijë banorë në territorin e tij, do t’i ofrohen 700 € në muaj për tri vite rresht (rreth 25 mijë euro në total).

Sipas statistikave, Italia është e vetmja ekonomi e madhe evropiane, popullsia e së cilës pritet të bjerë më tej në pesë vitet e ardhshme.

Ajo renditet e dyta në botë pas Japonisë si vendi me përqindjen më të madhe të të moshuarve, me rreth 168.7 persona mbi 65 vjeç për çdo 100 të rinj.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/11/2019 - 07:40

Një 8-vjeçare po mahnit botën me inteligjencën e saj.

Postuar: 20/11/2019 - 07:08

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do

Postuar: 19/11/2019 - 20:59

Një adoleshente 13 vjeçare i ka dhënë fund jetës pasi u përdhunua nga 6 persona në Bangkok.

Postuar: 19/11/2019 - 15:37

Një incident i pakëndshëm ka ndodhur gjatë një shfaqje, një momenti kur një grup balerinësh bien

Postuar: 19/11/2019 - 13:31

Një tifoz anglez ka mbetur i mrekulluar nga gjesti i një djali nga Kosova pasi i kishte humbur po

Postuar: 19/11/2019 - 13:17

Seksi me pagesë, është një industri ku çdo gjë ndodh pas dyerve të mbyllura, por një punonjëse se