BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Lifestyle

Nuk do ta besoni, por kjo pije kushton më shumë se ari

Nuk do ta besoni, por kjo pije kushton më shumë se ari

Çaji është një ndër pijet më të përdorura në të gjithë botën, veçanërisht në Azi. Kultura e çajit në Azi ka ekzistuar për më shumë se një mijë vjet. Por cili është çaji kinez, vlera e të cilit tejkalon edhe atë të arit? Da Hong Pao vlerësohet si një nga çajrat më të shtrenjtë në botë dhe pesha e tij vlerësohet në ar.

Vlerësohet 1,400 dollarë për një gram të vetëm ose mbi 10,000 dollarë për një enë të vetme. Arsyeja për këtë çmim është se kanë mbetur vetëm disa nga pemët origjinale të çajit. Pemët nuk janë korrur që nga viti 2005 dhe ka të ngjarë të mos prodhojnë gjethe kurrë më, që do të thotë se çmimi mund të vazhdojë të rritet.

Shumica e çajit Da Hong Pao të shitur sot është bërë nga një pjesë shumë e vogël e gjetheve të grimcuara të bimës origjinale, e cila është e ngjashme në cilësi, por shumë më e përballueshme, me çmim rreth 100 dollarë për kilogram.

Da Hong Pao vlerësohet shumë pasi fanatikët jashtëzakonisht të pasur të çajit duan të blejnë këtë “ar të lëngshëm”. Pas vitit 2007, qeveria kineze deklaroi se tre pemët e lashta nuk do të shfrytëzoheshin për të bërë çaj në mënyrë që të ruanin jetëgjatësinë e tyre, duke e bërë çajin ekzistues edhe më të vlefshëm se më parë.