Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nuk do ta shohim më deri në vitin 2049, ky është fenomeni i rrallë që do të ndodhë me hënën

Postuar: 12/09/2019 - 16:57

Nëse ju pëlqejnë ‘shfaqjet’ e qiellit atëherë kjo do të jetë java juaj. Kjo pasi pritet që të ndodhe diçka e rrallë, Hëna e të Korrave.

Ky event, sipas ekspertëve ndodh çdo vit ndërsa kjo do të jetë hëna e 9-të e plotë që kemi pasur gjatë vitit 2019.

Ajo që e bën të veçantë këtë fenomen është fakti se hëna e plotë në këtë rast do të jetë më e vogël se zakonisht. Më konkretisht do të jetë 14 për qind më e vogël duke e bërë të duket si një ‘mikro-hënë e plotë’.

Duke folur për Daily Express, astronomi Joe Rao tha se masa e zvogëluar e hënës lidhet me pozicionin që ajo do të ketë në qiell.

Ai shpjegoi:

Hëna do të duket më e vogël në madhësi pasi ndodhet në distancën e saj më të largët me Tokën."

Hëna e plotë të premten më 13 shtator është esktremisht e rrallë. Hera e fundit që kjo ka ndodhur ishte 20 vite më parë në vitin 2000 dhe nuk pritet të shohim një tjetër deri në vitin 2049.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/09/2019 - 18:51

Një skenë e pazakontë ka ndodhur në një prej restoranteve të njohura të Nando’s në Skoci, p

Postuar: 18/09/2019 - 17:19

Dy të rinj kishin nisur një lidhje dashurie pa u takuar fizikisht, por duke folur në rrjetet soci

Postuar: 18/09/2019 - 11:50

Makinat në lagje ecnin shumë shpejt dhe rrezikonin jetën e nipërve dhe mbesave të kësaj gjysheje

Postuar: 17/09/2019 - 20:02

Planeti i zbuluar kohët e fundit nga Nasa , i ngjashëm me tokën quhet Kepler- 452B dhe ndodhet ja

Postuar: 17/09/2019 - 19:58

Policia në SHBA thotë se një çift kanë kryer seks në makinën e policisë pasi u arrestuan teksa ng