BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x
BREAKING NEWS

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart Taçit? Braçe shpërthen i revoltuar dhe “hedh topin” tek Arben Ahmetaj: Unë siguroj dokumentin e plotë dhe në atë datë unë kam qenë vetëm deputet

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart
x

Lifestyle

Nuk do të ndihet kriza e energjisë, nëse do njiheni me këto truke të thjeshta/ Në këtë mënyrë, do ta mbani shtëpinë tuaj të ngrohtë në dimër

Nuk do të ndihet kriza e energjisë, nëse do njiheni me këto

Me disa lëvizje të zgjuara, mund ta bëni shtëpinë tuaj më të ngrohtë gjatë dimrit. Këto truke mund të kursejnë energji dhe para.

1. Mos e ajrosni shtëpinë kur jashtë është shumë nxehtë ose shumë ftohtë.

2. Krijoni hije natyrale për tarracat dhe kopshtet duke mbjellë bimë gjetherënëse, të cilat do të mbrojnë anët lindore të shtëpisë. Në dimër do të mbeten pa gjethe, do ta lënë diellin të ngrohë shtëpinë, duke ndihmuar në mënyrë natyrale në rritjen e temperaturës së brendshme.

3. Kujdesuni për izolimin efektiv të çatisë, pasi ngrohja ose ftohja mund të rrjedhë deri në 40% nga çatia.

4. Shtroni qilima ose qilima në çdo zonë të shtëpisë. Kjo do të parandalojë humbjen e nxehtësisë përmes dyshemesë.

5. Mbuloni dritaret me perde prej pëlhure të rëndë e të trashë që do të bllokojë nxehtësinë në dhomë.

6. Nëse jeni në proces të ndërtimit ose rinovimit të shtëpisë tuaj, zgjidhni dritaret me dopio xham. Xhami i dyfishtë do të sigurojë një temperaturë konstante në shtëpi.