BREAKING NEWS

Kush do donte ta vriste Sali Berishën? Ervin Karamuço hedh dyshime të forta: Ekziston mundësia që Gerti Shehu të jetë përdorur nga...

Kush do donte ta vriste Sali Berishën? Ervin Karamuço hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me
x
BREAKING NEWS

Nisin procedurat për largimin e ambasadores Yuri Kim, zbardhet njoftimi i minutës së fundit

Nisin procedurat për largimin e ambasadores Yuri Kim, zbardhet njoftimi i
x
BREAKING NEWS

Parlamenti zviceran miraton marrëveshjen e rëndësishme me Shqipërinë

Parlamenti zviceran miraton marrëveshjen e rëndësishme me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Kreu i SPAK takim me zyrtarët e lartë të DASH

Çfarë po ndodh? Kreu i SPAK takim me zyrtarët e lartë
x
BREAKING NEWS

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e rëndësishëm Rezart Taçin

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

E TRISHTË/ Humbje e madhe për futbollin e vendit tonë! Shënoi emrin te rekordmenët e katërkëndëshit në botë, ndahet nga jeta parakohe legjenda e portës shqiptare (Emri+Foto)

E TRISHTË/ Humbje e madhe për futbollin e vendit tonë!
x
BREAKING NEWS

"Frika më e madhe ishte kur...", drejtori i kabinetit tregon çastet pas goditjes së Berishës: U bllokuam, patëm...

"Frika më e madhe ishte kur...", drejtori i kabinetit tregon
x

Lifestyle

Nuk do ua dinë për nder, 5 dhuratat që ndjellin varfëri dhe gjëra negative

Nuk do ua dinë për nder, 5 dhuratat që ndjellin varfëri dhe

Është zakon të bëni dhurata në ditëlindje apo për raste të tjera. Por, sipas disa besimeve popullore, disa objekte që u japim të tjerëve mund të tërheqin fatin e keq.

Enët dhe pasqyrat

Sipas legjendave të ndryshme, magjia është e bllokuar në pasqyra. Pasqyrat e dhuruara sjellin telashe për atë që i pranon. Besohet gjithashtu se një pjatë bosh sjell varfëri. Prandaj, nëse jeni duke dhuruar pjata, vendosni një monedhë në secilën pjatë.

Çakmakë dhe orë

Ato simbolizojnë konfliktet dhe ndërprerjen e komunikimit me personin të cilit i japim këto gjëra. Veçanërisht nuk këshillohet t’i jepni orët një të dashuri ose të dashurës, sepse, siç besohet, sjell ndarje.

Shamitë

Përveç telasheve, besohet se ato sjellin edhe njerëz të këqij në jetën e personit që merr këto dhurata.

Perlat

Edhe pse perlat nxjerrin elegancë dhe bukuri, besohet se sjellin humbje dhe sëmundje në shtëpi. Në fakt, sipas tregimeve të paraardhësve tanë, perlat simbolizojnë lotët e të vejave dhe jetimëve.

Paratë

Paratë janë një dhuratë shumë e zakonshme, veçanërisht në festimet më të mëdha, siç janë dasmat. Megjithatë, besohet se sjellin varfëri ndaj është më mirë të marrësh një kupon nga një dyqan i caktuar, në mënyrë që personi të zgjedhë një dhuratë për vete.