BREAKING NEWS

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit dhe kërcënon kandidatët demokratë që garojnë në zgjedhjet e 14 majit, ja si po i mban peng dhe shantazhon

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën, zbulon arsyen pse nuk iu bashkua koalicionit “Bashkë Fitojmë”

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën,
x
BREAKING NEWS

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep dorëheqjen pas përfshirjes së njerëzve me precedentë penalë

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep
x
BREAKING NEWS

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane jehonë SKANDALIT ‘McGonigal’: Kina ndikoi në mënyrë korruptive te Rama

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane
x
BREAKING NEWS

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe tregon si po shkon drejt burgut ish-kryeministri, zbardh planin e tij për të shkaktuar sërish vrasje politike

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe
x
BREAKING NEWS

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë të lartë, të rejat e fundit nga hetimet për sulmin ndaj Top Channel. Hetuesit kanë tre profile të sakta ADN-je

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka pasur marrëveshje të heshtura, ja ujditë që janë bërë në disa bashki në veri të vendit

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka
x
BREAKING NEWS

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek “Ligjet”, opozita prezanton projektligjin për kompanitë “offshore” dhe kërkon të ndalohen pasi mbi 1 miliardë euro shkojnë te qeveria

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek
x

Lifestyle

Nuk i rezistoni dot dëshirës për të blerë gjëra të panevojshme? Ekspertët e kanë një këshillë

Nuk i rezistoni dot dëshirës për të blerë gjëra

Nëse i përkisni njerëzve që shpenzojnë para me lehtësi dhe nuk dinë të kontrollojnë dëshirën e tyre për shpenzuar, ndaj blejnë atë që nuk u nevojitet, është koha t’i ndaloni zakone të tilla.

Një nga mënyrat më të mira për të ndaluar shpenzimin impulsiv të parave për gjëra të parëndësishme është të shtyni çdo blerje të panevojshme për 30 ditë, këshillojnë ekspertët.

Nëse edhe pas një muaji ju ende dëshironi të blini atë që keni vendosur tashmë, atëherë lejojini vetes ta bëni këtë sepse keni pasur kohë të mjaftueshme për të menduar.

Por, nëse ndërkohë harroni tërësisht blerjet ose kuptoni se nuk keni nevojë për një gjë të caktuar, do të kurseni para që do t’i kishit humbur pa nevojë. Ekspertët theksojnë se duke pritur për të blerë, ne i lejojmë vetes të shuajmë emocionet që përjetuam kur pamë produktin që donim të kishim me çdo çmim.

Kështu, me kalimin e kohës, impulsi për të blerë do të ulet dhe ne do t’i kushtojmë më shumë vëmendje asaj që shpenzojmë dhe blejmë “me zgjuarsi”.