BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-kryebashkiakut, Klodiana Lala zbardh prapaskenat e lëvizjeve të fundit të Dakos: Takoi bashkëpunëtorët me të cilët...

Arrestimi i ish-kryebashkiakut, Klodiana Lala zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Nga kontrollet te vrojtuesit e plazhit, specialisti zbardh masat e reja ndaj subjekteve bregdetare

Nga kontrollet te vrojtuesit e plazhit, specialisti zbardh masat e reja ndaj
x
BREAKING NEWS

'Benz-i' përplaset 'kokë më kokë' me motorin, ka të plagosur

'Benz-i' përplaset 'kokë më kokë' me
x
BREAKING NEWS

E zë poshtë zetori teksa punonte tokën, humb jetën 55-vjeçari (emri)

E zë poshtë zetori teksa punonte tokën, humb jetën
x
BREAKING NEWS

Kërcet grushti në Tiranë, ka të lënduar

Kërcet grushti në Tiranë, ka të lënduar
x
BREAKING NEWS

Sherri mes dy të miturve në Tiranë, policia del me njoftim urgjent dhe zbardh detajet e rënda

Sherri mes dy të miturve në Tiranë, policia del me njoftim
x
BREAKING NEWS

"U kap kamioni i pandëshkueshmërisë", Klodiana Lala plas 'minën me sahat': Kur u arrestua peshku i madh, SPAK do godasë të tjerë politikanë

"U kap kamioni i pandëshkueshmërisë", Klodiana Lala
x
BREAKING NEWS

Sherr mes të rinjve në Tiranë, dalin detajet e para

Sherr mes të rinjve në Tiranë, dalin detajet e para
x

Lifestyle

Nuk iu bëhet të zgjoheni nga shtati, këto janë 6 mënyrat efikase për të nisur të hënën të motivuar

Nuk iu bëhet të zgjoheni nga shtati, këto janë 6

E hëna e mëngjesit, për shumë persona mund të jetë e vështirë nisja e ditës plot me motivim.

Fillimi i javës mund të jetë i frikshëm kur na pret një listë të gjatë detyrash për të përmbushur.

Megjithatë, me disa strategji të thjeshta, mund ta nisni të hënën me motivim dhe të rrisni produktivitetin gjatë gjithë javës.

1. Një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni është që të rishikoni javën e kaluar. Merrni disa minuta për të vlerësuar arritjet tuaja dhe për të identifikuar fushat ku mund të përmirësoheni. Ky reflektim mund t’ju ndihmojë të vendosni synime realiste për javën në vazhdim dhe t’ju japë motivimin për të përballuar detyrat.


2. Krijimi i një liste me detyrat që duhet të bëni gjatë ditëve është një mënyrë tjetër efektive për të qëndruar të motivuar. Jepuni prioritet detyrave bazuar në rëndësinë e tyre. Ndani detyrat më të mëdha në hapa më të vegjël, të menaxhueshëm dhe përpiquni t’i përfundoni detyrat më të rëndësishme në fillim të ditës kur keni më shumë energji.


3. Pushimi gjatë ditës është thelbësor për të qëndruar të motivuar. Përdoreni këtë kohë për t’u shtrirë, për të ecur ose për të bërë diçka që ju relakson. Këto momente mund t’ju ndihmojnë të shmangni lodhjen dhe të rrisni produktivitetin në planin afatgjatë.


4. Të qenit i organizuar dhe shmangia e shpërqendrimeve është një tjetër aspekt i rëndësishëm i motivimit. Minimizoni kohën e kaluar në rrjetet sociale ose aktivitete të tjera që nuk lidhen me punën dhe përpiquni të gjeni mënyra për ta bërë punën më të këndshme.


5. Bashkëpunimi me kolegët ose anëtarët e ekipit mund të jetë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të qëndruar të motivuar. Puna me të tjerët mund të rrisë angazhimin dhe motivimin dhe t’ju ndihmojë të arrini qëllimet në mënyrë më efikase.


6. Së fundi, kujdesi për veten si fizikisht ashtu edhe mendërisht është thelbësor për të pasur motivim. Flini mjaftueshëm, hani mirë dhe gjeni kohë për aktivitete që ju ndihmojnë të kujdeseni për vetën. Përpiquni përqendroheni te aspektet pozitive të asaj që bëni dhe kujtojini vetes ndikimin që puna juaj ka tek të tjerë.