BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Lifestyle

Nuk janë të afta në timon? Çfarë thonë statistikat për gratë shofere

Nuk janë të afta në timon? Çfarë thonë

Një grua është e aftë të bëjë gjithçka ashtu si çdo burrë. Megjithaë, kemi dëgjuar shumë herë se “gratë nuk mund të ngasin makinën” ose se “ato nuk janë të afta në timon” në krahasim me burrat. Por, a ka një fakt shkencor që pretendon se gratë nuk mund të ngasin makinën? Apo është një tjetër stereotip?

Deri në qershor 2018, grave u ndalohej të drejtonin makinën në Arabinë Saudite. Qeveria e vendit besonte në disa rregulla që diktonin se gratë nuk duhej të udhëtonin pa asnjë kujdestar mashkull, në shumicën e rasteve i cili do të ishte në gjendje të drejtonte makinën për to.

Përveçse ky është një rregull në një vend, është një stereotip në të cilin shumë njerëz besojnë, se gratë nuk duhet të udhëtojnë vetëm ose që burrat mund të ngasin gjithmonë për to. Për shkak të kësaj, qysh në kohët e hershme, ishte mashkulli në familje që drejtonte makinën dhe femrave u jepeshin më pak mundësi, duke rezultuar në pjesëmarrje më të vogël të tyre në aktin e vozitjes.

Sipas raportimeve, në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2017, burrat ishin përgjegjës për 72% të të gjitha dënimeve në lidhje me kundërvajtjet e trafikut edhe pse numri i shoferëve meshkuj dhe femra ishte pothuajse i njëjtë. Sipas të njëjtit studim, burrat ishin përgjegjës për 84% të të gjitha shkeljeve të drejtimit të automjetit në gjendje të dehur dhe 78% të të gjitha shkeljeve të shpejtësisë.

Të gjitha këto rezultate të studimit janë të mjaftueshme që ne të kuptojmë se sa drejtuese të sigurta janë gratë në krahasim me burrat.