Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Paralajmërim i frikshëm/ NASA jep alarmin e fortë: Kini frikë nga bisha, “shiu diellor” do të shkaktojë kaos...

Postuar: 24/04/2019 - 14:48

Aurorat ndodhin kur grimca të ngarkuara nga Dielli hynë në atmosferën e Tokës. Zakonisht nuk kemi pse të shqetësohemi për këto stuhi diellore.  Por së fundmi Nasa ka publikuar fotografi të reja të një Aurore mahnitëse, por njëkohësisht ka dhënë paralajmërimin se ajo është e rrezikshme për çdokënd në Tokë. Astronomët u shprehën se dritat veriore janë shenjat e dukshme të një fenomeni që mund të ndikojë negativisht në shoqërinë tonë.Por mendohet se një “shi diellor” shumë i fortë mund të shkaktojë kaos në botë duke bërë që i gjithë rrjeti i telekomunikacionit të bjerë.

Nasa shkroi:

“Admironi të bukurën, por kini frikë nga bisha. E bukura është kjo Aurorë, që ka marrë formën e një spiraleje jeshile, që shihet midis resh piktoreske me Hënën e ndritshme në cep dhe yjet në sfond. Bisha është vala e grimcave të ngarkuara që krijon Aurorën, por që një ditë mund të dëmtojë civilizimin.”Stuhia më e madhe diellore ndodhi në 1859 gjatë “Carrington Event”, kur një grup grimcash bombarduan magnetosferën e Tokës. Nëse kjo do të ndodhte në ditët e sotme, do të ishte shkaterruese.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 16:11

33-vjeçari, Seth Megow u martua me gruan e tij qëkur ajo ishte vetëm 19 vjeç. Për disa vite ata ishin të lumtur dhe së bashku janë kujdesur për katër fëmijët.
 

Postuar: 23/05/2019 - 11:10

Jane Park, vajza që mori famë kur fitoi lotarinë EuroMillions në moshën 17-vjeçare, ka nisur të

Postuar: 23/05/2019 - 07:56

Karakteristikat e shenjës së horoskopit janë shpesh identifikuese për njerëzit.

Postuar: 23/05/2019 - 07:06

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si d

Postuar: 22/05/2019 - 18:24

Kontrolli i dhëmbëve është një rutinë për shumicën prej nesh, dhe e tillë duhet ët ketë qenë edhe

Postuar: 22/05/2019 - 12:33

Një histori aspak e zakontë ka ndodhur në Pinos Puente, në afërsi të Granadës në Spanjë.