BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Lifestyle

Paralajmërojnë ekspertët: Dilni urgjent nga deti nëse shihni këto dallgë!

Paralajmërojnë ekspertët: Dilni urgjent nga deti nëse shihni

Me afrimin e shpejtë të verës, shumë prej nesh priren të shkojnë drejt plazhit, veçanërisht për të shijuar detin. Por pak prej nesh e dinë se ekziston një fenomen ujor që në dukje është i lezetshëm, megjithatë është shumë i rrezikshëm.

Bëhet fjalë për ‘valët katrore’, të cilat sapo t’i shihni duhet të dilni menjëherë nga uji. I njohur gjithashtu si ‘ndërqendrimi’ i deteve’ modeli i valës ndodh kur dy kushte të veçanta të motit përplasen ndërsa lëvizin në drejtime të ndryshme. Pra, nëse jeni kapur në mes të një ‘ndërkryqi deti’, mund të gjeni dy grupe valësh që përplasen në ju njëkohësisht. Kjo, siç mund ta imagjinoni, është goxha e tmerrshme. Gjithashtu, një studim ka zbuluar se kjo gjendje e detit është në të vërtetë mjaft e zakonshme.