Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pas zjarrit të llahtarshëm në Amazonë, vjen një lajm i mirë

Postuar: 23/08/2019 - 19:49

Prej disa ditësh, pylli gjigant i Amazonës është mbuluar nga flakët.
 
Mediat në mbarë botën kanë ngritur alarmin, pasi situata është përkeqësuar ndjeshëm dhe rrezikohet zhdukja e ksaj sipërfaqeje e cila prodhon 20% të oksigjenit në tokë.
 
Tymi i pyllit të djegur ka kaluar edhe në qytetet më të afërta, ndërsa janë gjetur kafshë të përvëluara nga flakët. Pamjet e kafshëve që kërkojnë shpëtim kanë rrënqethur rrjetin.
 
Mirëpo, pas ditësh flakë të llahtarshme që shkrumbuan gjithçka, në pyllin e Amazonës ka ndodhur mrekullia!
 
E huaja “Express.co.uk” shkruan se në disa zona të pyllit të Amazonës ka nisur të bjerë shi, gjë e cila ka ndihmuar në shuarjen e flakëve.
 
Megjithatë, sipërfaqja e Amazonës është tepër e madhe dhe shiu ka rënë vetëm në disa zona të caktuara, ndërsa pjesa tjetër vazhdon të digjet.
 
Djegia e Amazonës do të sjellë ndryshime të mëdha në ekosistem, duke ndikuar ndjeshëm edhe në ngrohjen globale.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 22:23

Astrologia e njohur Meri Shehu ka qenë e ftuar në T7 në Kosovë, ku edhe foli për shenjat e horoskopit. Pos punës dhe karrierës ajo foli edhe për mëngjeset dhe përditshmërinë e saj.

Postuar: 15/11/2019 - 22:14

Dy shokë kishin dalë për gjueti në Karolinën e Jugut, por një incident e prishi ditën e tyre.

Postuar: 15/11/2019 - 14:37

Mandy Pollard, nga Peterborough në Cambridgeshire, së pari vuri re një shenjë në majë të hundës s

Postuar: 15/11/2019 - 12:44

Përveç lajkave, fjalëve të shumta dhe çapkënllëqeve vajzat të zgjatkan edhe jetën.

Postuar: 15/11/2019 - 10:11

Një djalë 9 vjeçar në Belgjikë është duke përfunduar diplomën e universitetit.