Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Përdorni këto truke për të rritur flokët

Postuar: 23/06/2018 - 23:36

Shpesh për disa femra është e pamudnur arritja e një gjatësie të dëshiruar flokësh. Por kjo e ka një zgjidhje. Mjafton të ndiqni këto këshilla:

1. Vizitojeni shpesh parukierin tuaj

Është një mit që ndalon prerjen e flokëve, në mënyrë që ato të zgjaten. Por nëse dëshironi që flokët t’ju rriten vërtet duhet patjetër t’i prisni shpesh, çdo 8 javë.

2. Lahen me ujë të ftohtë

Me këtë ju do të arrini që poret e kokës të jenë të mbyllura duke mbajtur lagështinë. Përfitimet? Flokë pa akumulimin e yndyrës, me më shumë shkëlqim dhe më gjatë!

3. Krihini lehtësisht

Së pari shpërndani krem nëpër të gjithë flokët tuaj që mënyrë që krëhëri të rrëshkasë me lehtësi. Pastaj me një furçë duke filluar nga skajet deri në fund tek rrënjët. Kështu, do të shmangni dëmin mekanik që iu bëhet i cili pengon rritjen.

4. Masazhoni kokën

Bëjeni 5 minuta çdo ditë tre ditë. Është veprim super zbutës dhe stimulon qarkullimin e gjakut, duke bërë që rritja e flokëve të jetë shumë më e shpejtë.

6. Merrni vitamina shtesë

Shtimi i tyre në dietën tuaj është alternativa më e mirë për t’u dhënë flokëve një nxitje të të ushqyerit. Më efikase janë biotina, vitamina D dhe B, dhe Omega-3.

Ne ju rekomandojmë që të konsultoheni me mjekun tuaj që të merni pikërisht atë që keni nevojë.

7. Bëni maska

Ato mund të bëhen në shtëpi, të bazuara në vaj kokosi ose bajame për të ushqyer flokët, por gjithashtu mund t’i gjeni në supermarket dhe në sallone me efekte shumë më të thella. Aplikojini një herë në javë.

8. Ushqime kryesore

Një zakon tjetër për rritjen e flokëve tuaj? Përfshini në ushqimet tuaja avokado, salmon, fruta, perime, pulë dhe kokrra të pasura me vitamina, zink dhe hekur, për të stimuluar prodhimin e keratinës, proteina përgjegjëse për forcimin e folikulës së flokëve dhe për t’i bërë flokët tuaj të rriten në një mënyrë të shëndetshme.

9. Ndryshoni produktet çdo 3 muaj

Është shumë e rëndësishme që ju të zëvendësoni shampon dhe kremin ​​tuaj çdo 3 muaj në mënyrë që flokët të mos mësohen ose të zhvillojnë rezistencë ndaj përfitimeve të saj. Kjo do të rrisë efektivitetin e secilit dhe do të ndihmojë flokët tuaj të rigjenerohen lehtë.

10. Mbroni flokët nga nxehtësia

Është e domosdoshme të përdorni një mbrojtës të nxehtësisë para se të drejtoni flokët. Është gjithashtu e rëndësishme të kujdeseni për dëmtimin që shkakton dielli. Ka spray dhe maska ​​me SPF të cilat mund t’i përdorni.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2019 - 18:24

Dakota Johnson u bë e njohur në të gjithë botën, pas rolit të saj në filmin “Fifty Shades of Grey”.Një film ky me skena të shumta erotike +18.

Postuar: 21/02/2019 - 07:03

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si d

Postuar: 20/02/2019 - 21:39

Një grua ishte shpallur në kërkim 18 vite më parë ndërsa trupi i saj është gjetur në frigorifer

Postuar: 20/02/2019 - 16:55

Një tortë e dekoruar në mënyrë të veçantë në një dollap frigoriferik në një dyqan pastiçerie në T

Postuar: 20/02/2019 - 16:12

Karl Lagerfeld, ikona legjendare e Chanel është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 85-vjeçare

Postuar: 20/02/2019 - 15:58

Një e mitur ka ndërruar jetë, pasi konsumoi një akullore me arra.9-vjeçarja kishte shkuar në hote

Postuar: 20/02/2019 - 14:46

Gjatë një operimi mjekët e një spitali në Korenë e Jugut i kanë nxjerrë nga barku një pacienti,