Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Po vjen fundi i botës?/ Mësoni çfarë thotë bibla për fenomenin që do të ndodhë në tokë në 21 janar

Postuar: 12/01/2019 - 19:30

Ndërmjet 21 dhe 22 janarit një shkëlqim misterioz i kuq do të ndriçojë qiellin për rreth tre orë. Fenomeni i parë hënor i vitit do të kombinojë tre ngjarje të ndryshme – një Superhënë, një Eklips hënor dhe një Moon Wolf.
 
Një eklips hënor, ose hëna e gjakut, shpesh është subjekt i magjepsjes për shumë teoricienë konspirativë dhe njerëz fetarë.
 
Hëna e gjakut është një ngjarje relativisht e zakonshme që ndodh çdo një deri në tre vjet.
 
Sidoqoftë, entuziastët e qiellit do të duan ta kapin këtë sepse tjetra nuk do të ndodhë deri më 26 maj 2021.
 
Pavarësisht se kjo është një dukuri e rregullt, shumë kultura dhe fe gjatë historisë janë përpjekur të paraqesin bindjen se hëna e gjakut është një shenjë e apokalipsit afërt.
 
Disa besimtarë besojnë në profecinë e hënës së gjakut – besimi i eklipsit hënor është një shenjë e “kohës së fundit”.
 
Çfarë thotë Bibla për Hënën e Gjakut?
 
Bibla nuk përdor në të vërtetë shprehjen “hëna e gjakut”, por ka përmendje të rëndësishme të hënës që ndryshon ngjyrën.
 
Përmendja e parë dhe e vetme në Dhiatën e Vjetër është në librin e Joelit dhe parashikon një ngjarje apokaliptike që do t’i ndajë besimtarët nga jobesimtarët.
 
Ai thotë: «Dielli do të shndërrohet në terr dhe hëna në gjak, para se të vijë dita e madhe dhe e tmerrshme e Zotit.» (Joeli 2:31)
 
Një pasazh tjetër i ngjashëm shfaqet në Dhiatën e Re, në Veprat dhe Zbulesat.
 
Ai thotë: «Dielli do të shndërrohet në errësirë ??dhe hëna në gjak para se të vijë dita e madhe dhe e dukshme e Zotit.» (Veprat 2:20)
 
Për shumë njerëz nocioni i fundit të botës është afër pas një eklips hënor.
 
Megjithatë, ka disa dëshmi se Hëna e Gjakut mund të ndikojë në disa gjëra në Tokë

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2019 - 13:43

FaceApp është një ka manitë e fundit në rrjetet sociale, por ekspertët po ngrenë alarmin. Ky aplikacion i cili është bërë viral kohët e fundit është projektuar nga ekspertët rusë në vitin 2017.

Postuar: 16/07/2019 - 21:19

Instagrami është përfshirë nga një valë e fuqishme kritikash pasi ka lejuar një foto të një 17-

Postuar: 16/07/2019 - 18:29

Mbrëmjen e sotme do të ndodhë eklips i pjesshëm i hënës që do të jetë i dukshëm pothuajse në të

Postuar: 16/07/2019 - 18:08

Disa konsumatorë në Sao Paolo të Brazilit kanë mbetur pa fjalë kur gjetën kokainë brenda kutive t

Postuar: 16/07/2019 - 16:13

Të gjithë njerëzit mendojnë se vajzat përjetojnë më shumë kënaqësi seksuale, kur janë rreth të 20

Postuar: 16/07/2019 - 13:47

Fëmijët nuk janë “të voglit e rritur”, pohon profesori i fizikës dhe eksperti për rre