Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Policia mbyll muzeun e Pablo Escobar në Kolumbi, kjo është arsyeja

Postuar: 21/09/2018 - 23:52

 Policia kolumbiane ka mbyllur një muze të vogël kushtuar jetës së lordit të drogës Pablo Escobar në Medellin. Zyrtarët mbyllën muzeun, në pronësi të vëllait të Escobarit, sepse nuk kishte një licencë turistike me të cilën të cilën kryente aktivitetin.

Në kulmin e karrierës së tij, karteli i Escobar siguroi rreth 80% të kokainës së kontrabanduar në Shtetet e Bashkuara. Ai u vra gjatë një përplasje me policinë në Medellin në vitin 1993.Turistët e huaj po vizitonin muzeun kur policia organizoi bastisjen të mërkurën. Disa nga artikujt e ekspozuar në muze, përfshijnë disa prej makinave dhe motoçikletave të Escobarit.

“Është pezulluar përkohësisht veprimtaria e këtij biznesi në Medellin, i konsideruar si ‘narko turne’ në qytet, i dedikuar për promovimin e jetës së një prej banditëve më të mëdhenj, të atij që i ka bërë më së shumti dëm këtij qyteti,”- tha Andres Tobon, shefi i sigurimit të Medellinit për gazetën lokale El Colombiano.

Ndalesa tjetër në “nakro-turne” përfshin vendin ku është varrosur Escobari dhe një shtëpi luksoze në pronësi të tij në qytet.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/02/2019 - 14:50

Një konkurrente e MasterChef në Britaninë e Madhe është larguar e turpëruar pas një gafe që bëri me një nga pjatat e saj.Konkurrentja Ottilie për pak sa nuk i bëri për spital dy shefat, John Torode dhe Gregg Wallace p

Postuar: 15/02/2019 - 13:26

Çështja e Brexit-it në Britani ka hapur një debat mjaft të gjerë nëse vendi duhet të dalë ap

Postuar: 15/02/2019 - 07:03

Dashi-Parashikohet një ditë e mbushur me nervozizëm, ku nuk përjashtohen as disa debate.

Postuar: 14/02/2019 - 20:40

Një grua e dehur u mbyt, pasi burri i saj qëllimisht i mbylli kapakun e jacuzzi-t  me ujë të

Postuar: 14/02/2019 - 10:49

Sipas disa studimeve të bëra Shqipëria ka rezultuar si vendi me numrin më të lartë të njerëzve që

Postuar: 14/02/2019 - 08:30

Dikur njerëzit mjaftoheshin me një fjalë të ngrohtë një buzëqeshje apo një përqafim.