Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Prindër kujdes! Eksperti jep alarmin: Këto janë arsyet pse fëmijët nuk duhet të përdorin celularin

Postuar: 16/07/2019 - 13:47

Fëmijët nuk janë “të voglit e rritur”, pohon profesori i fizikës dhe eksperti për rrezatim, Lawrie Challis, këshilltar i qeverisë britanike i cili së fundi ashpër është sulur kundër përdorimit të celularëve nga fëmijët dhe paralajmëroi për rrezikun nga rrezatimi për organizmin e ri.

Madje edhe adoleshentët duhet ta kufizojnë përdorimin e telefonit mobil vetëm për dërgimin e SMS-ve, dhe jo për telefonimin, pasi që kjo do të zvogëlojë ekspozimin në rrezatim, pohon Challis. Ai shtoi se nuk ekziston dëshmi që vërteton që fëmijët janë më të ndjeshëm në rrezatim se të rriturit, megjithatë, kjo mundësi nuk mund të hedhet poshtë.

Besoj që është e mundshme që rrezatimi ka ndikim më të dëmshëm për fëmijë pasi që imuniteti i tyre ende është në zhvillim, dhe e dimë që fëmijët janë të ndjeshëm në gjëra të tjera, të themi në rreze ultra vjollcë”, sqaroi profesor Challis.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/08/2019 - 23:26

Nëse keni vështirësi për të arritur orgazmën ose thjesht doni të rrisni dëshirën seksuale, mund ta bëni shumë mirë këtë me ushqime”, shpjegon Dr.

Postuar: 22/08/2019 - 23:03

Rex Wood është mashkulli që ka arritur të çojë në shtrat më shumë se 100 femra, prandaj le të the

Postuar: 22/08/2019 - 21:36

Spërkasni me pak alkool nën mbulesat e krevatit dhe do të mbeteni pa fjalë, me atë që do të zbulo

Postuar: 22/08/2019 - 21:03

Gjashtë persona të moshës 62 deri në 85 janë arrestuar pasi oficerët e policisë hynë në pyll duke

Postuar: 22/08/2019 - 20:55

Nishanët janë diçka shumë e zakonshme. Pothuajse të gjithë ne kemi nga një të tillë.

Postuar: 22/08/2019 - 20:34

Kur është fjala për seksin, të gjithë ndoshta i bëjnë të njëjtën pyetje vetes, por rrallë e thonë

Postuar: 22/08/2019 - 20:07

Një adoleshente rumune e cili dyshohet se ka shitur virgjërinë e saj në internet, ka pohuar se hi