Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pritet t’i afrohet Tokës asteroidi me diametër 440 dhe 990 metra që cilësohet si i rrezikshëm, mund të shihet me një teleskop të thjeshtë, ja në çfarë date do të ndodhë

Postuar: 23/10/2019 - 10:48

Një asteroid pritet të kalojë pranë tokës dhe mund të shihet me ndihmën e një teleskopi të vogël në datën 25 tetor, rreth orës 19:21, me orën tonë.

Asteroidi do ta përshëndesë tokën nga distanca 6.2 milion kilometra, rreth 16 herë sa distanca Tokë-Hënë. I Quajtur 1998 HL1 asteroidi me diametër nga 440 dhe 990 metra, cilësohet si një asteroid potencialisht i rrezikshëm, thotë astrofizikanti Gianluca Masi, përgjegjës i Virtual Telescope.

“Kalimi i tij është i parashikuar në një distancë të afërt, por nuk paraqet rrezikshëmri’, ka thënë Masi. Falë dimensionit të asteroidit dhe distancës që do të kalojë nga Toka, do të jetë e mundur ta shohim edhe me një teleskop të vogël amatorial.

Virtual Telescope ka fotografuar trupin qiellor dy herë, në 19 dhe 21 tetor, teksa po i afrohet planetit tonë. ‘Në momentin e një distance minimale nga Toka, asteroid do të mund të shihet mes yjeve të yjësisë së Trekëndëshit, për të vazhduar më pas rrugën e tij natën, në yjësinë e Dashit’.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 14:37

Mandy Pollard, nga Peterborough në Cambridgeshire, së pari vuri re një shenjë në majë të hundës së saj dy vjet më parë.

Postuar: 15/11/2019 - 12:44

Përveç lajkave, fjalëve të shumta dhe çapkënllëqeve vajzat të zgjatkan edhe jetën.

Postuar: 15/11/2019 - 10:11

Një djalë 9 vjeçar në Belgjikë është duke përfunduar diplomën e universitetit.

Postuar: 14/11/2019 - 16:13

Një djalë pesë vjeçar u mbajt nga prindërit e tij në një kafaz maceje dhe më pas është djegur p

Postuar: 14/11/2019 - 15:27

Një burri në Kinë i është verbëruar përkohësisht njëri sy, pasi ka luajtur gjatë gjithë natës në