BREAKING NEWS

“Rama përfundon në burg nëse...”, Spartak Ngjela nxjerr skenarin tronditës, zbulon kush e ka ‘fundosur’ Ilir Metën

“Rama përfundon në burg nëse...”, Spartak Ngjela
x

Lifestyle

Pritet t’i afrohet Tokës asteroidi me diametër 440 dhe 990 metra që cilësohet si i rrezikshëm, mund të shihet me një teleskop të thjeshtë, ja në çfarë date do të ndodhë

Pritet t’i afrohet Tokës asteroidi me diametër 440 dhe 990

Një asteroid pritet të kalojë pranë tokës dhe mund të shihet me ndihmën e një teleskopi të vogël në datën 25 tetor, rreth orës 19:21, me orën tonë.

Asteroidi do ta përshëndesë tokën nga distanca 6.2 milion kilometra, rreth 16 herë sa distanca Tokë-Hënë. I Quajtur 1998 HL1 asteroidi me diametër nga 440 dhe 990 metra, cilësohet si një asteroid potencialisht i rrezikshëm, thotë astrofizikanti Gianluca Masi, përgjegjës i Virtual Telescope.

“Kalimi i tij është i parashikuar në një distancë të afërt, por nuk paraqet rrezikshëmri’, ka thënë Masi. Falë dimensionit të asteroidit dhe distancës që do të kalojë nga Toka, do të jetë e mundur ta shohim edhe me një teleskop të vogël amatorial.

Virtual Telescope ka fotografuar trupin qiellor dy herë, në 19 dhe 21 tetor, teksa po i afrohet planetit tonë. ‘Në momentin e një distance minimale nga Toka, asteroid do të mund të shihet mes yjeve të yjësisë së Trekëndëshit, për të vazhduar më pas rrugën e tij natën, në yjësinë e Dashit’.