BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Lifestyle

Pse duhet të ecni më shpesh zbathur, zbuloni arsyen

Pse duhet të ecni më shpesh zbathur, zbuloni arsyen

Shumë njerëz janë mësuar të ecin zbathur në ambiente të mbyllura edhe në dimër. Shkencëtarët, pra, japin arsye për të bërë edhe më shumë pasi, siç duket, ka përfitime të ndryshme shëndetësore.

Studiuesit nga Kolegji Ithaca në SHBA theksojnë se roli i muskujve të shputës është mjaft i nënvlerësuar, por vendimtar për sa i përket ekuilibrit, qëndrimit korrekt dhe parandalimit të lëndimeve dhe rënieve.

Nga muskujt më të vegjël tek muskujt më të mëdhenj përgjatë gjithë gjatësisë së këmbës, të gjithë i dërgojnë trurit mesazhe për kushtet e mjedisit. Kur këto mesazhe nuk përfundohen me sukses, ndodhin lëndime sepse një grup tjetër muskujsh po përpiqet të kompensojë mungesën e komunikimit. Këpucët shpesh janë përgjegjëse për rezultate të tilla, si kur ecim, vrapojmë, kërcejmë, kërcejmë etj., muskujt e ekstremiteteve të poshtme thithin forcën e goditjes së të gjithë trupit. Nëse muskujt e ekstremiteteve të poshtme nuk dërgojnë informacionin e nevojshëm në tru, muskujt kryesorë do të duhet të kompensojnë këtë mangësi. Kështu, ata janë të mbingarkuar dhe ka të ngjarë të ndodhë lëndim.

Kështu, McKion dhe kolegët e tij rekomandojnë që të ecim më shpesh zbathur, në mënyrë që të “praktikojmë” më shumë ndërveprimin e trupit tonë me mjedisin. “Sa më shumë të ecim zbathur, aq më mirë”, thotë profesori.