BREAKING NEWS

Parlamenti zviceran miraton marrëveshjen e rëndësishme me Shqipërinë

Parlamenti zviceran miraton marrëveshjen e rëndësishme me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Kreu i SPAK takim me zyrtarët e lartë të DASH

Çfarë po ndodh? Kreu i SPAK takim me zyrtarët e lartë
x
BREAKING NEWS

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e rëndësishëm Rezart Taçin

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

E TRISHTË/ Humbje e madhe për futbollin e vendit tonë! Shënoi emrin te rekordmenët e katërkëndëshit në botë, ndahet nga jeta parakohe legjenda e portës shqiptare (Emri+Foto)

E TRISHTË/ Humbje e madhe për futbollin e vendit tonë!
x
BREAKING NEWS

"Frika më e madhe ishte kur...", drejtori i kabinetit tregon çastet pas goditjes së Berishës: U bllokuam, patëm...

"Frika më e madhe ishte kur...", drejtori i kabinetit tregon
x
BREAKING NEWS

Tensione me familjarët! Vrau me plumb në kokë të dashurën 19-vjeçare, merret vendimi i fundit për të riun shqiptar

Tensione me familjarët! Vrau me plumb në kokë të
x
BREAKING NEWS

I vranë shokun! Qëlloi me armë makinën e autorëve, arrestohet i riu i shpallur në kërkim (EMRI)

I vranë shokun! Qëlloi me armë makinën e autorëve,
x
BREAKING NEWS

"O mjeran, mund ta vrasësh...", Sali Berisha me tone të ashpra drejt Ramës: Po ushtron gjenocid mbi shqiptarët

"O mjeran, mund ta vrasësh...", Sali Berisha me tone të
x

Lifestyle

Pse e marta njihet si ditë tersi? Teologu zbulon arsyen që me siguri do iu befasojë

Pse e marta njihet si ditë tersi? Teologu zbulon arsyen që me siguri

Teologu Miron Çako ka shpjeguar sot se pse nuk duhet që njerëzit të besojnë te nuskat dhe magjitë.

I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai ka thënë se janë krijuar disa besytni, të cilat ruhet edhe sot e kësaj dite, si për shembull: dita e martë apo patkoi.

Sa i përket ditës së martë që mendohet si ters, Çako u shpreh: “E di që njerëzit kanë fiksim të martën? Është pushtuar Kostandinopuli dhe njerëzit mendojnë se dita e martë, është ditë tersi”,

Ndërsa, për patkoin tha: “E di si ka ardhur patkoi në mentalitetin e njerëzve? Në shekullin e 11, u vendos patkoi për herë të parë te kafshët se nuk kishin. Aty u pa që kafshët kishin më shumë probabilitet në punë dhe jepni më shumë prodhim. U pa se patkoi që na sjell prodhim, por nuk e kishte patkoi, po u mbrojt këmba dhe kafshët punuan më shumë. Tani njerëzit mbajnë patkoin”.