BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x
BREAKING NEWS

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se të dalë në gjyq për dy çështjet e tij penale, çfarë do të dalë nga goja e ish-agjentit të FBI për kryeministrin Rama, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe deri te bisedat e fshehta...

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se
x
BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x

Lifestyle

Pse finlandezët janë njerëzit më të lumtur në botë? Këto 3 gjëra nuk i bëjnë kurrë

Pse finlandezët janë njerëzit më të lumtur në

Për pesë vjet me radhë, Finlanda është renditur e para si vendi më i lumtur në botë, sipas Raportit të Lumturisë Botërore.

Raporti i vitit 2022 u kërkoi njerëzve në 156 vende të “vlerësojnë jetën e tyre tani në një shkallë nga 0 deri në 10”. Gjithashtu janë analizuar faktorët kontribuues në mbështetjen sociale, jetëgjatësinë, bujarinë dhe mungesën e korrupsionit.

Frank Martella shpesh pyet veten: Çfarë i bën njerëzit në Finlandë kaq të kënaqur me jetën e tyre?

Për të mbajtur një cilësi të lartë të jetës – këtu janë tri gjëra që finlandezët nuk i bëjnë kurrë:

1. Ata nuk e krahasojnë veten me njerëzit e tyre të afërt

Ekziston një varg i famshëm i një shkrimtari finlandez që thotë: “Mos e krahaso lumturinë tënde me atë të të tjerëve” .

Finlandezët besojnë vërtet në këtë, veçanërisht kur bëhet fjalë për gjërat materiale dhe pasurinë. “Një herë takova një nga njerëzit më të pasur në Finlandë. Ai po e shtynte fëmijën e tij në një karrocë në drejtim të stacionit të tramvajit. “Ai mund të kishte blerë një makinë ose të punësonte një shofer, por ai zgjodhi transportin urban”, tha Martela.

Këshilla nga një ekspert i lumturisë: Përqendrohuni më shumë në atë që ju bën të lumtur dhe më pak në shfaqjen e suksesshme. Hapi i parë drejt lumturisë së vërtetë është të vendosni standardet tuaja, në vend që të krahasoni veten me njerëzit e tjerë.

2. Mos e ndani veten nga natyra

Sipas sondazheve të vitit 2021, 87 për qind e finlandezëve besojnë se natyra është e rëndësishme për ta sepse u jep paqe, energji dhe relaksim. Në Finlandë, punonjësit kanë të drejtë për katër javë pushime verore. Shumë prej tyre e përdorin këtë kohë për të arritur në fshat dhe për të shijuar natyrën.

Sa më pak ambiente, qoftë edhe mungesa e energjisë elektrike apo e ujit në shtëpi, aq më mirë për ta. Shumë prej qyteteve të Finlandës janë gjithashtu të ndërtuara në atë mënyrë që të mos shqetësojnë natyrën, që do të thotë se shumë njerëz kanë qasje në natyrë sapo dalin nga dera e tyre.

3. Mos e tradhtoni besimin e komunitetit tuaj

Sipas hulumtimeve, sa më i madh të jetë besimi në vendin tuaj, aq më të lumtur janë qytetarët. Eksperimenti i “portofolit të humbur” në vitin 2022 testoi besimin dhe ndershmërinë e qytetarëve duke humbur një portofol në 16 qytete të botës. Në Helsinki, 11 nga 12 kuletat iu kthyen pronarëve të tyre.