BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri dhe jep lajmin "e keq" për Edi Ramën

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x

Lifestyle

Pse nuk i kemi takuar ende alienët? Teoria e re më në fund i jep përgjigje kësaj pyetjeje

Pse nuk i kemi takuar ende alienët? Teoria e re më në fund i

Në vitet 1950, fizikani italian Enrico Fermi deklaronte se alienëve do t'u duheshin vetëm disa dhjetëra miliona vjet për të populluar galaktikën tonë, megjithatë mungesa e takimeve të afërta midis njerëzve dhe alienëve e shtyu atë të pyeste 'ku janë ata?'

Ky proces i të menduarit më vonë u bë i njohur si Paradoksi i Fermit dhe ka lënë shumë shkencëtarë dhe ekspertë të përpiqen të gjejnë përgjigjen e kësaj pyetjeje.

Por dy astrobiologë janë përpjekur t'i përgjigjen kësaj pyetjeje me një teori të re, dhe arsyeja mund të na shtyjë të pyesim veten se sa inteligjentë dhe teknologjikisht të avancuar janë homologët tanë të huaj.

Sipas një studimi të fundit të botuar në “Proceedings of the Royal Society” nga Dr. Michael Wong i Institutit Carnegie për Shkencën dhe Dr. Stuart Bartlett nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni, qytetërimet aliene mund të pengohen të përparojnë për arsye të ngjashme që pengojnë zhvillimin të qytetërimeve njerëzore.

Ashtu si njerëzit, shkencëtarët argumentojnë se qytetërimet aliene që rriten dhe zgjerohen me shpejtësi po ashtu shemben po aq shpejt, duke i penguar kështu ato qytetërime të arrijnë ndonjëherë nivelet e përparimit të kërkuar për të zhvilluar aftësinë teknologjike për të eksploruar përtej kufijve të tyre.

Shumë qytetërime njerëzore në të kaluarën i janë nënshtruar vazhdimisht këtij procesi, duke përfshirë Perandorinë Romake dhe Egjiptianët e Lashtë, dhe dy profesorët që qëndrojnë pas letrës thonë se qytetërimet aliene nuk bëjnë përjashtim.

E njohur në botën akademike si teoria e shkallëzimit superlinear, kjo teori mund të shpjegojë pse, në një univers prej triliona e triliona planetësh, ne ende nuk kemi hasur në ndonjë jashtëtokësor.