BREAKING NEWS

Plas keq! Krisje e thellë brenda PS së Shkodrës, zbardhen debatet e forta/ Ministrja e njohur shpërthen në ofendime ndaj anëtarëve socialistë: Jeni llumi i partisë. Nuk do ndodhë më…

Plas keq! Krisje e thellë brenda PS së Shkodrës, zbardhen debatet
x
BREAKING NEWS

“Fenomeni Gruevski” në Shqipëri, politikanë dhe qeveritarë në rrezik, pritet publikimi i përgjimeve, emaileve dhe komunikimeve të zyrtarëve të lartë me botën e krimit e biznesmenë

“Fenomeni Gruevski” në Shqipëri, politikanë dhe
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: SPAK shumë shpejtë do të arrestojë kokat e korrupsionit dhe pastrimit të parave në Shqipëri, SHBA nuk do lejojë Metën dhe Berishën të shkaktojnë kaos dhe dhunë

Spartak Ngjela: SPAK shumë shpejtë do të arrestojë kokat e
x
BREAKING NEWS

Ndërkombëtarët “dhunojnë” Vuçiçin, Brukseli fut në “listën e kuqe” Serbinë pas forcimit të bashkëpunimit me Vladimir Putinin

Ndërkombëtarët “dhunojnë” Vuçiçin,
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Serbia, Beogradi është nën presionin më të madh nga Perëndimi që nga viti 1999, ja orët vendimtare të Vuçiçit, Kroacia paralajmëron se njohja e Kosovës është e afërt

Alarmohet Serbia, Beogradi është nën presionin më të
x
BREAKING NEWS

Godet Prokuroria e Tiranës/ Apartamente, dyqane e tokë, kërkohet sekustrimi i pasurive të personit që ka lidhje me grupe kriminale, i përfshirë në trafikun e kokainës në Gjermani

Godet Prokuroria e Tiranës/ Apartamente, dyqane e tokë, kërkohet
x
BREAKING NEWS

Thellohet goditja për presidentin Vladimir Putin/ Bilanci i thellë ekonomik i Rusisë është gjithnjë e më katastrofik

Thellohet goditja për presidentin Vladimir Putin/ Bilanci i thellë
x
BREAKING NEWS

Ish-ministri i Ekonomisë përfundon në SPAK. Zbardhen detajet

Ish-ministri i Ekonomisë përfundon në SPAK. Zbardhen detajet
x

Lifestyle

Pyetja që u intereson të gjithëve: A mund të parashikojnë vërtet ëndrrat të ardhmen?

Pyetja që u intereson të gjithëve: A mund të

Për mijëra vjet, njerëzit kanë interpretuar ëndrrat. Shumë besime popullore lidhen me ëndrrat dhe kuptimin e tyre. Po pyetja që iu intereson të gjithëve është: A e parashikojnë realisht të ardhmen ëndrrat tona? Të gjithë ëndërrojnë në mënyra të ndryshme.

Disa njerëz ëndërrojnë për njerëz të vërtetë në jetën e tyre dhe për ngjarje reale, ndërsa të tjerë ëndërrojnë për gjëra që ndoshta nuk mund t’i kishin bërë dhe as nuk i kishin parë kurrë. Në vetvete, ëndrrat janë “një gjendje e vetëdijes” ku kemi dukuri “shqisore dhe emocionale” ndërsa flemë.

Shumë pyesin nëse ajo që ne ëndërrojmë ka ndonjë mundësi të realizohet apo jo. Rezulton se ka një emër shumë specifik për këto lloj ëndrrash. Ëndrrat paraprake ose parandjenjëse janë ëndrra që në dukje parashikojnë të ardhmen.

Disa njerëz besojnë se i kanë këto lloj ëndrrash sepse ato që kanë ëndërruar realizohen në jetën reale. Ndërsa ka disa ëndrra paranjohëse që njerëzit besojnë se mund të ndihmojnë në parashikimin e fillimit të sëmundjes, ka shumë pak prova shkencore që vërtetojnë se ëndrrat mund të parashikojnë të ardhmen.

Ka pasur disa raste në të cilat njerëzit besojnë se kanë parashikuar vdekjen e tyre. Për shembull, si Presidenti Abraham Lincoln me sa duket kishte ëndërruar vdekjen e tij para vrasjes së tij dhe vrasja e Robert Kenedit ishte parashikuar gjithashtu në një ëndërr.

Në fakt, më 4 qershor 1968, një grua tha se kishte ëndërruar për vdekjen e Kenedit për muaj  të tërë dhe e përmendi atë tre herë para vrasjes së tij më 5 qershor 1968. Por në fund të fundit, për përgjigjen e vërtetë për ëndrrat dhe për të parashikuar të ardhmen, shkencëtarët duhet të kryejnë më tepër kërkime.