Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Qani kur shikoni filma? Nuk do ta besoni se çfarë tregon kjo për personalitetin tuaj

Postuar: 11/02/2019 - 07:53

Shumë njerëz e kanë të vështirë të fshehin emocionet e tyre. Pavarësisht se përpiqen të mos i tregojnë në publik, ata i shprehin teksa janë duke parë një film. Aty nuk i shikon askush dhe në këtë mënyrë nuk përballen me fjalët negative të shoqërisë, pasi gjithmonë njerëzit që qajnë quhen të dobët.

Por nuk është kështu. “Higher Perspectives” dëshmon me anë të një studimi se ky stereotip nuk është i vërtetë. Njerëzit që qajnë janë më të fortë.

Më konkretisht, njerëzit që qajnë gjatë filmave janë në të vërtetë shumë empatikë dhe kanë tendencë të lidhen me njerëzit e tjerë. Ata i kuptojnë ndjenjat e të tjerëve dhe bëhen njësh me ta.

Empatia është një pjesë thelbësore e inteligjencës emocionale. Ajo është një aftësi që e kanë pasur liderët e mëdhenj dhe njerëzit më të suksesshëm. Këta njerëz janë më të shoqërueshëm dhe dine t’i bëjnë ballë çdo situate.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 16:44

Një tumor me peshë 15 kilogramë është hequr nga mitra e një adoleshenteje. Kisti gjigand u hoq përmes operacionit nga uterusi i një 16-vjeçareje nga doktorët në Indi.

Postuar: 21/04/2019 - 14:54

 Nëse po mundoheni që të harroni një lidhje që sapo ka përfunduar, nuk këshillohet që ta kth

Postuar: 21/04/2019 - 13:26

James Leithart është emri i 28-vjeçarit nga Shtetet e Bashkuara, i cili la qytetin e Nju Yorkut p

Postuar: 21/04/2019 - 13:06

Hu Hai është 68 vjeç, por tregon 20 vjeç.

Postuar: 21/04/2019 - 12:16

 E premtja e mirë shënon nisjen e festimit të Pashkëve, por për të rinjtë dhe të rejat në Br

Postuar: 21/04/2019 - 11:10

Një djalë 5-vjeçar dëshironte të porosiste ushqime te McDonald's, por një gabim bëri që ai të

Postuar: 20/04/2019 - 09:18

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do