BREAKING NEWS

“Po e ndaj me ju këtë ngjarje shokuese”, Sazan Guri zbulon bisedën e ‘frikshme’: Funeral falas dhe mbi 1 milion lekë nëse e regjistron vdekjen me COVID-19

“Po e ndaj me ju këtë ngjarje shokuese”, Sazan Guri zbulon
x

Lifestyle

Qeveria do vendosë një komisioner zyrtar për çështjen, nuk do ta besoni cili është kryeqyteti më i vetmuar në Europë

Qeveria do vendosë një komisioner zyrtar për

Një në çdo dy shtëpi banohet nga vetëm një person në Berlin, kryeqytetin e Gjermanisë.Shumë shoqata organizojnë festa përqafimi profesional, grupe në Facebook ku njerëzi e moshuar ta vuajnë më pak vetminë.

Tani, partia e Merkelit do që kryeqyteti të ketë edhe një komisioner zyrtar për vetminë.
 
Maik Penn, zëdhënësi i CDU për Berlinin, tha për DW se lufta ndaj vetmisë shkon përtej çështjeve partiake. “Duhet të bëjmë diçka për njerëzit e vetmua të të gjitha partive, sepse kjo prek të rinj e të vjetër, të varfër e të pasur. Mund t’i ndodhë kujtdo”
 
Kjo formë izolimi i personave nuk është vetëm në Gjermani. Britania e Madhe  eka caktuar që në vitin 2018 një ministër për vetminë, pas një studimi që tregoi se 9 milionë britanikë ndiheshin të vetmuar.
 
Shkencëtarët thanë se vetmia ishte më e dëmshme për shëndetin sesa të tymosje 15 cigare në ditë, dhe nuk prekte vetëm të moshuarit.