Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Qeveria do vendosë një komisioner zyrtar për çështjen, nuk do ta besoni cili është kryeqyteti më i vetmuar në Europë

Postuar: 21/10/2019 - 15:50

Një në çdo dy shtëpi banohet nga vetëm një person në Berlin, kryeqytetin e Gjermanisë.Shumë shoqata organizojnë festa përqafimi profesional, grupe në Facebook ku njerëzi e moshuar ta vuajnë më pak vetminë.

Tani, partia e Merkelit do që kryeqyteti të ketë edhe një komisioner zyrtar për vetminë.
 
Maik Penn, zëdhënësi i CDU për Berlinin, tha për DW se lufta ndaj vetmisë shkon përtej çështjeve partiake. “Duhet të bëjmë diçka për njerëzit e vetmua të të gjitha partive, sepse kjo prek të rinj e të vjetër, të varfër e të pasur. Mund t’i ndodhë kujtdo”
 
Kjo formë izolimi i personave nuk është vetëm në Gjermani. Britania e Madhe  eka caktuar që në vitin 2018 një ministër për vetminë, pas një studimi që tregoi se 9 milionë britanikë ndiheshin të vetmuar.
 
Shkencëtarët thanë se vetmia ishte më e dëmshme për shëndetin sesa të tymosje 15 cigare në ditë, dhe nuk prekte vetëm të moshuarit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/11/2019 - 22:59

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Florida të SHBA-së, ku një grua është vënë në pranga pasi kafshoi penisin e të dashurit të saj nga "zhgënjimi".

Postuar: 15/11/2019 - 22:23

Astrologia e njohur Meri Shehu ka qenë e ftuar në T7 në Kosovë, ku edhe foli për shenjat e horosk

Postuar: 15/11/2019 - 22:14

Dy shokë kishin dalë për gjueti në Karolinën e Jugut, por një incident e prishi ditën e tyre.

Postuar: 15/11/2019 - 14:37

Mandy Pollard, nga Peterborough në Cambridgeshire, së pari vuri re një shenjë në majë të hundës s

Postuar: 15/11/2019 - 12:44

Përveç lajkave, fjalëve të shumta dhe çapkënllëqeve vajzat të zgjatkan edhe jetën.