Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Realizohet transplanti i rrallë/ Gruas 49-vjeçare i vendoset fytyra e 21-vjeçares së vdekur

Postuar: 23/09/2018 - 11:18

Shumë nga ato që dikur ishin fantazi dhe pak mendonin se do arriheshin, sot janë realitet. Mjekësia ka arritur zhvillime revolucionare edhe pse ende ka sëmundje që marrin miliona jetë njerëzish.

Një arritje e madhe është transplanti i organeve të ndryshme, por kjo sot duket një gjë mjaft e thjeshtë, pasi aplihet prej shumë vitesh.

Po që një personi t’i vendoset fytyra e një tjetri, a e kishit menduar se do ndodhte?

Një grup mjekesh në spitalin e Sant’Andrea-s në Itali kanë arritur të përmbyllin me sukses transplantin e fytyrës te një grua 49-vjeçare shkruan Tgcom.

Ajo tashmë duket si 21-vjeçare. E pabesueshme? Po, po, e vërtetë! Gruas i janë vendosur indet e fytyrës së një vajze 21-vjeçre e cila vdiq në një aksident rrugor në Lazio të Italisë.

Pacientja 49-vjeçare kishte një problem në lëkurën e saj që nuk e lejonte të bënte jetë normale shkruan noa.

Me tu gjetur një dhuruese, mjekët bënë ndërhyrjen që zgjati 27 orë. Për të arritur në këtë sukses, ishin dashur tre vite përgatitje.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/05/2019 - 18:24

Kontrolli i dhëmbëve është një rutinë për shumicën prej nesh, dhe e tillë duhet ët ketë qenë edhe për 38 vjeçarin nga Anglia, Tom Ray. Një vizitë në vitin 1999 do t’i ndryshonte atij jetën përgjithmonë.

Postuar: 22/05/2019 - 12:33

Një histori aspak e zakontë ka ndodhur në Pinos Puente, në afërsi të Granadës në Spanjë.

Postuar: 22/05/2019 - 11:31

E dashur Deidre unë martohem së shpejti por aktualisht po kaloj një lidhje të fshehtë,

Postuar: 22/05/2019 - 10:14

Këto kafshë përfaqësojnë një shembull të shkëlqyer të “mysafirëve të paftuar shtëpiak&rdquo

Postuar: 22/05/2019 - 09:49

Një 26-vjeçare ka rrëfyer sesi ka shpëtuar nga dhimbjet e forta që i shkaktonte cikli menstrual.

Postuar: 22/05/2019 - 09:22

Kush është ai që nuk është mërzitur një ditë në punë, e që nuk ka ëndërruar sikur të gjente një m

Postuar: 22/05/2019 - 07:05

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si d