BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë nëse BE nuk ‘na hap dyert’? Rama del me mesazhin e fuqishëm: Ballkani Perëndimor ofron shanse për aktorë që s’kanë qëndrim dashamirës, ja sa rrezikon Shqipëria

Çfarë do të ndodhë nëse BE nuk ‘na hap
x

Lifestyle

Rezultoi pozitive me koronavirus, mori avionin dhe shkoi në ishullin tropikal për të pushuar qetësisht

Rezultoi pozitive me koronavirus, mori avionin dhe shkoi në ishullin

Një turiste britanike është kritikuar ashpër pasi ka marrë avionin dhe ka udhëtuar drejt një vendi të populluar turistik, menjëherë pasi u diagnostikua me koronavirus, pavarësisht se iu kërkua të izolohet.

Turistja britanike 36-vjeçare, e cila kishte qenë në Australi më pak se një javë më parë, doli pozitive në testin për sëmundjen në Sidnej, por gjithsesi udhëtoi drejt ishullit Hamilton në Whitsundays të Queensland, këtë të premte.

Autoritetet shëndetësore të NSW kontaktuan homologët e tyre në Queensland, të cilët ranë në gjurtmët e gruas të dielën, shkruan “Daily Mail”.

Ajo e kaloi natën në izolim në ishull para se të merrej me varkë në Mackay, ku aktualisht është shtruar në spital. Bëhet me dije se shtetasja britanike u ka thënë autoriteteve se nuk e ka kuptuar mirë kur i kanë thënë të vetizolohet.

Zëdhënësi i ishullit Hamilton konfirmoi në një deklaratë se një vizitor ndërkombëtar kishte testuar pozitiv për COVID-19.

Ai deklaroi: “Ishulli Hamilton do të dëshironte të theksonte se siguria dhe mirëqenia e vizitorëve dhe se njerëzve tanë në ishull është me përparësi të madhe”.