Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rregullat e çuditshme të ushqimit që duhet të keni parasysh kur vizitoni këto vende të huaja

Postuar: 20/09/2018 - 20:17

 A e dini se disa mënyra dhe tradita të të ushqyerit që konsiderohen të jenë normale për disa vënde mund të jenë të ndaluara në disa të tjera?! P.sh ne zakonisht e spërkasim ushqimin me kripë dhe piper ndërkohë që kjo gjë është trajtuar si një shkelje në disa vende. Në këtë artikull, ka disa “rregulla” që duhet të kemi parasysh gjatë udhëtimit jashtë vendit.

 
 
Një gotë caji gjysëm e mbushur është një shenjë mikpritjeje në Dubai dhe Kazakistan. Në të kundërt nqs gota është e mbushur e gjitha, nuk quheni të mirëpritur!
 
Në Itali nqs kërkoni më shumë djath atëherë keni ofenduar rëndë shefin e kuzhinës. Kjo ndodh sepse sipas tyre ofendon mënyrën se si ato e kanë përgatitur pjatën.
 
Mos kërkoni kripë dhe piper në Portugali dhe Egjipt! Sipas tyre kjo është një mënyrë ofendimi për atë që e ka gatuar pasi po i lini të kuptojë që shija e ushqimit nuk është e mirë.
 
Mos përdorni pirunj në Tailandë. Ky mjet, të cilin ne nuk mund mos ta përdorim është thjesht i padobishëm në Tailandë. Ata e përdorin vetem për të shtyrë ushqimin drejt lugës!
 
Në kinë për të treguar që të ka pëlqyer shumë një lloj ushqimi duhet me patjetër mos ta mbarosh të gjithin! Ne gjithmonë mundohemi ta mbarojme e të kërkojmë dhe një pjatë tjetër por kjo gjë nuk ndodh në Kinë ndaj kini kujdes mundohuni të lini diçka patjetër.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/10/2018 - 23:47

Çfarë nuk duhet të konsumoni para marrëdhënieve seksuale? I’a keni bërë vetesndonjëherë këtë pyetje? Mund t’ju duket e çuditshme, por në fakt, ushqimet ndikojnë në jetën tuaj seksuale.

Postuar: 17/10/2018 - 23:22

Seksi duhet të jetë i jetë  gjithmonë i mirë, por mund të rezultojë gjithashtu një çështje e

Postuar: 17/10/2018 - 22:57

Ëndërroni sikur jeni duke fluturuar, jeni me vonesë apo sikur vdisni?

Postuar: 17/10/2018 - 21:36

 Pa marrë parasysh se çfarë po kaloni ose çfarë po përjetoni, e gjithë bota ndalet kur ju je

Postuar: 17/10/2018 - 19:51

Mbajtja e duarve me një person që e doni është shumë e natyrshme.

Indi, momenti kur nëna ari i reziston tigrave për të mbrojtur të vegjëlit

Postuar: 17/10/2018 - 19:14

Disa foto të rralla kanë kapur momentin kur një nënë ari e nevrikosur ka arritur të përzërë dy

Postuar: 17/10/2018 - 18:07

 Në një shkollë të mesme numuron 36 studente shtatzëna.