BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit
x
BREAKING NEWS

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e rëndësishëm dhe tregon çfarë pritet: Kemi frikë nga…

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e
x
BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x

Lifestyle

"Rreth zjarri"/ Eklips diellor i pjesshëm në Hemisferën e Veriut, do të përshkojë një brez prej rreth 500 kilometrash. Studiuesit tregojnë çfarë pritet

"Rreth zjarri"/ Eklips diellor i pjesshëm në Hemisferën

Banorët në Hemisferën e Veriut mund të shikojnë sot një eklips diellor që do të përshkojë një brez prej rreth 500 kilometrash nga Kanadaja në Siberi, duke kaluar në Europë ku është vetëm i pjesshëm, por me të njëjtën rrezikshmëri për sytë.

Në kulmin e këtij të ashtuquajturi eklips unazor, tokësorët do të shohin Hënën që rrëshqet ngadalë para Diellit, për ta shndërruar atë për disa minuta në një unazë të hollë shkëlqimi, si një “rreth zjarri” në qiellin e qershorit.

Spektakli i rezervuar për disa banorë të distancave më të larta, që ndodhen pikërisht në bosht, veriperëndim të Kanadasë, në skajin verior të Rusisë, veriperëndim të Groenlandës dhe Polin e Veriut, ku okultimi i diskut diellor do të duket 90%.

Eklipsi unazor do të jetë gjithashtu i dukshëm, por vetëm pjesërisht, në veriperëndim të Amerikës së Veriut, në pjesën më të madhe të Europës, duke përfshirë Francën dhe Britaninë e Madhe, si dhe një pjesë të Veriut nga Azia.

Sidoqoftë është e domosdoshme të mos shikohet ylli direkt, madje edhe me syze dielli ose përmes një reje, në rrezik të djegies së retinës. Ky është eklipsi i parë unazor i vitit 2021, dhe i gjashtëmbëdhjeti i shekullit XXI. Ky fenomen astronomik ndodh gjatë periudhës së Hënës së Re, kur Toka, Hëna dhe Dielli janë në një linjë të përkryer.

Më të lexuarat