BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Lifestyle

Sa e rrezikuar është Toka nga 5 asteroidët që po afrohen me shpejtësi

Sa e rrezikuar është Toka nga 5 asteroidët që po afrohen me

Zbulohen 5 asteroidët që do t’i afrohen “rrezikshëm” Tokës këtë vit, duke përfshirë një shkëmb të madh hapësinor në madhësinë e urës së Golden Gate.

Është e kuptueshme pse një kometë që quhet “djalli” mund të të shkaktojë frikë.

Sidomos kur ky shkëmb i veçantë hapësinor është tri herë më i madh se mali Everest dhe aktualisht po shpërthen si një vullkan në rrugën e tij drejt Tokës.

Fatmirësisht nuk ka asnjë shans që 12P/Pons-Brooks të na godasë në të vërtetë, por pritet të jetë i dukshëm me sy të lirë kur të bëjë afrimin e tij më të afërt në qershor 2024. Megjithatë, ky është viti i ardhshëm.

Këto janë pesë asteroide dhe një kometë që do t’i afrohen “rrezikshëm” Tokës në të ardhmen e afërt:

Lloji: asteroid i klasit Apollo

Madhësia: Midis 0,3 km dhe 1.6 km në diametër

Avitja më e afërt: 6 dhjetor, në një distancë prej 5.5 milion km

Potencialisht i rrezikshëm: Po

Madhësia: 396 metra në diametër

Avitja më e afërt: 20 dhjetor, në një distancë prej 6.2 km

Potencialisht i rrezikshëm: Po

Lloji: asteroid i klasit Apollo

Madhësia: Midis 20 metra dhe 94 metra në diametër

Avitja më e afërt: 25 nëntor, në një distancë prej 1071823 km

Potencialisht i rrezikshëm: Jo, por një asteroid afër Tokës

Lloji: asteroid i klasit Apollo

Madhësia: Midis 30 metra dhe 70 metra në diametër

Avitja më e afërt: 23 dhjetor, në një distancë prej 1 363 114 km

Potencialisht i rrezikshëm: Jo

Lloji: asteroid i klasit Apollo

Madhësia: Midis 44 metra dhe 99 metra në diametër

Avitja më e afërt: 4 dhjetor, në një distancë prej rreth 1.9 milion km

Potencialisht i rrezikshëm: Jo, por një asteroid afër Tokës

Zbuluar: 8 janar 1994, nga astronomi amator Yoshio Kushida

Avitja më e afërt: 12 dhjetor

Shpejtësia: Rreth 104 607 km/h

Këta shkëmbinj hapësinorë pritet të kalojnë pranë Tokës në distanca të ndryshme, me disa të klasifikuar si potencialisht të rrezikshëm për shkak të madhësisë dhe afërsisë së tyre. Vrojtuesit e yjeve mund t’i vëzhgojnë këto ngjarje qiellore duke përdorur teleskopë dhe dylbi.