BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Lifestyle

Sa orë duhet të flenë fëmijët sipas moshës së tyre?

Sa orë duhet të flenë fëmijët sipas moshës së

Gjumi është shumë i rëndësishëm për fëmijët e të gjitha moshave, thjesht për disa prej tyre është një detyrë e lehtë ndërsa për të tjerët është një proces më i vështirë. Sigurisht që fëmijët që luajnë gjithë ditën dhe janë hiperaktivë janë më të lehtë për të fjetur dhe madje edhe orë më të gjata. Por sa orë duhet të flenë fëmijët në varësi të moshës së tyre dhe cila është idealja.

Duke qenë po aq i rëndësishëm sa ushqimi i shëndetshëm dhe stërvitja, gjumi i duhur është thelbësor për fëmijët dhe mungesa e tij mund të çojë edhe në obezitet. Nga foshnjat tek adoleshentët, oraret e gjumit të fëmijëve ndryshojnë dhe ekspertët këshillojnë se cilat janë oraret e duhura. Shikoni më poshtë në detaje:

Foshnjat 4 deri në 12 muaj: 12 deri në 16 orë në ditë.
Fëmijët nga 3 deri në 5 vjeç: nga 10 deri në 13 orë.
Fëmijët nga 6 deri në 12 vjeç: nga 9 deri në 12 orë.
Adoleshentët nga 13 deri në 18 vjeç: nga 8 deri në 10 orë.
Një element i rëndësishëm për të kuptuar nëse fëmijët kanë fjetur siç duhet është sa lehtë zgjohen në mëngjes dhe nëse tregojnë se kanë fjetur mjaftueshëm.