BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Ministria bën njoftimin e rëndësishëm për qytetarët, zbardhen detajet e fundit

Çfarë ndodhi? Ministria bën njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju, qeshni!

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju,
x
BREAKING NEWS

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që 'Rithemelimi' dërgoi në KQZ (FOTO)

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që
x
BREAKING NEWS

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”, zbulohet komunikimi pak minuta para vrasjeve (Video)

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”,
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja cila ishte lidhja e ish agjentit të FBI-së me Agron Nezën

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja
x
BREAKING NEWS

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për shpalljen time non-grata

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për
x
BREAKING NEWS

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe vëllanë në Gramsh

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen e rëndësishme me këtë vend

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen
x

Lifestyle

Sa vjeç jeni vërtet? Mësoni "moshën tuaj biologjike"

Sa vjeç jeni vërtet? Mësoni "moshën tuaj

Mosha biologjike është mosha e cila llogaritet në bazë të gjendjes suaj gjëndërore. Pra qelizat dhe organet tuaja kanë mosha që ndryshojnë nga mosha juaj e zakonshme.

Shumë shkencëtarë të kërkimit mbi plakjen besojnë se njohja e moshës suaj biologjike mund t’ju ndihmojë të shtyni ose shmangni Alzheimer- in, kancerin, sëmundjet kardiovaskulare ose sëmundje të tjera të lidhura me moshën. Disa besojnë gjithashtu se mosha biologjike mund të parashikojë më mirë jetëgjatësinë e një individi.

Shkencëtarë të tjerë pajtohen se mosha biologjike është e rëndësishme, por nuk pajtohen se mund të parashikojë jetën tuaj.

Ata thonë se nuk ka asnjë mënyrë standarde për të matur moshën biologjike dhe shumë nga mjetet në zhvillim ende nuk janë provuar. Në qendër të debatit janë shpresat se njerëzit mund të zgjasin jetën e tyre duke ndryshuar sjelljet e tyre; një sërë kompanish janë duke vënë bast për të.