Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sekreti i jetëgjatësisë?! 106-vjeçarja rrëfen ritualin që kryen çdo të premte

Postuar: 22/04/2019 - 18:12

Një gotë e vogël me verë, çdo të premte ka qenë rutina e Anniet tash e sa vite. Edhe ditëlindjen e 109 ajo e festoi duke pirë një gotë me verë, shkruan Dailymail, transmeton Gazeta Expres.

Sipas Anit, ka nje sekret për të jetuar kaq gjatë. Ajo kishte ndjekur një dietë strikte të ushqimit për të qëndruar e shëndetshme siç është ende tani. “Shumë njerëz më kanë pyetur për këtë sekret, mirëpo unë nuk di çfarë të iu them, un nuk kam bërë asgjë të jashtëzakonshme, thjesht kam jetuar”, u shpreh Annie.

Ajo gjithashtu tregon se kishte jetuar në fshat, dhe se kishte punuar me vëllezërit dhe motrat e saj në fermën e familjes. Burri i ka vdekur në vitin 1993, dhe vëllezërit dhe motrat e saj nuk jetojnë më.

“Jetëgjatësia imë më ka bërë person  të famshëm. Të gjithë më afrohen për të më pyetur për moshën dhe sekretin e jetëgjatësisë”, tha Annie. Ajo është një rast interesant, përderisa hulumtuesit e kësaj fushe ende nuk kanë arritur ta gjejnë sekretin se pse tek disa njerëz trupi i tyre degradon më shumë se tek disa të tjerë.

Sipas një hulumtuesi, një kokteil që ai ka zbuluar mund ta bëjë këtë efekt, dhe ai është duke e bërë eksperimentin me veten dhe familjen e tij. Ai beson, që ky kokteil do t’ia mundësojë atij të jetojë së paku deri në moshën 150 vjeç.

Ky hulumtues nga Universiteti i Harvardit, beson që nuk ka limit në jetën e njeriut dhe se njerëzit një ditë do ta arrijnë pavdekshmërinë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/05/2019 - 08:26

Dashi – Ju mund të dëshironi të keni liri sot. Projektet që përfshijnë partneritete mund të ecin para, sidomos nëse ju ndiheni të motivuar që të bëni gjërat në mënyrën e duhur.

Postuar: 25/05/2019 - 23:57

Nëse nuk ke patur fat në marrëdhëniet e tua të dashurisë, kjo mbase ka të bëjë me faktin se ende

Postuar: 25/05/2019 - 11:29

Që kur u ndava nga bashkëshorti, nisa të kisha një lidhje me një koleg të martuar.

Postuar: 24/05/2019 - 21:15

 Meri Shehu në parashikimin e saj për shenjat e horoskopit ka treguar se për një nga shenjat

Postuar: 24/05/2019 - 09:13

ktorja e filmave për të rritur, Esperanza Gomez ka ndarë disa këshilla për meshkujt që duan të

Postuar: 24/05/2019 - 07:04

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si d

Postuar: 23/05/2019 - 18:27

Fëmija që i përket shenjës së Dashit është shumë i gjallë e plot energji.