BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Lifestyle

Shkencëtarët 'zgjidhin' misterin, zbulojnë pse gratë kanë më të ftohtë se burrat

Shkencëtarët 'zgjidhin' misterin, zbulojnë pse

Shkencëtarët  kanë zbuluar arsyen pse gratë kanë më të ftohtë se burrat.

Studiuesit besojnë se zonjat ndjejnë të ftohtë si rezultat i një karakteristike evoluimi, sepse kjo  i mban gjinitë të ndara dhe ndalon përplasjen e çifteve.

Ata zbuluan se e njëjta veçori është e pranishme në shumë lloje zogjsh dhe gjitarësh, me femrat që preferojnë një strofkë komode të ngrohtë, ndërsa meshkujt shkojnë në pijetore me pantallona të shkurtra.

Eran Levin, nga Universiteti i Tel Avivit, tha: Burrat dhe gratë e ndjejnë temperaturën ndryshe. Ky ndryshim në ndjesinë termike nuk ka ardhur që ne të mund të debatojmë me partnerët për kondicionerin, por e kundërta. Nga pikëpamja evolucionare, synohet të bëjë një çift të marrë një distancë nga njëri-tjetri në mënyrë që secili individ të mund të gëzojë pak paqe dhe qetësi.

"Studimi ynë ka treguar se fenomeni nuk është unik për njerëzit - midis shumë llojeve të shpendëve dhe gjitarëve, femrat preferojnë një mjedis më të ngrohtë se meshkujt, dhe në periudha të caktuara këto preferenca shkaktojnë ndarje midis dy gjinive," shpjegoi ai.

Ai tha gjithashtu se fenomeni është i lidhur me disa tipare të tjera që shihen te kafshët dhe njerëzit.

Për shembull, femrat kanë më shumë gjasa të grumbullohen së bashku për ngrohtësi, ndërsa meshkujt mbajnë më shumë distancë dhe i shmangen kontaktit me njëri-tjetrin.

Studimi, i botuar në revistën Global Ecology and Biogeography, shtoi se ndarja midis meshkujve dhe femrave redukton konkurrencën mbi burimet në mjedis.