Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shkencëtarët tregojnë sekretin e madh që fshihet për UFO-t/ Ja çfarë është

Postuar: 15/11/2018 - 19:16

Jeta si kjo në Tokë ndoshta është shumë më rrallë dhe më e çmuar sesa mendohej më parë. Arsyeja për këtë janë rezultatet e studimeve të reja shkencore, të cilat treguan se një nga elementet të përfaqësuara në planetin tonë – fosfori, është jashtëzakonisht i rrallë në univers.

Ky element luan një rol kyç në ruajtjen e energjisë në qeliza dhe transferimin e saj, por edhe një pjesë e shtyllës kurrizore kimike të ADN-së. Fosfori ndodh gjatë një supernova – shpërthimi i një ylli masiv në fund të jetës së saj.

Megjithatë, të dhënat e reja tregojnë se supernova tipike nuk garanton kushtet e nevojshme për krijimin e fosforit.

“Transferimi i fosforit në planetin e ri shpesh paraqet procesin e pasigurt”, thotë astronomi Jane Greaves nga Universitet i Cardiffit. “Ne besojmë se vetëm disa minerale që janë të përfshira fosfor, të cilat kanë rënë në Tokë, ndoshta nga meteorët, bëhen reaktive të mjaftueshme për të marrë pjesë në krijimin e bio-molekula”, shtoi Dr. Greaves.

Hulumtuesit erdhën në këto përfundime duke analizuar mbetjet e dy supernovat – Cassiopeia A (Cas a) dhe Mesjea 1 (Gaforrja Nebula). Ekipi shkencor përmes rrugës së teleskopit në ishujt Kanarie kërkuan gjurmë të fosforit dhe hekurit në Mesjeu 1 – mbetjen e supernovës nga konstelacioni Demi  në largësi 6,500 vite dritë.

Hulumtuesit në një studim të mëparshëm ishin në kërkim të gjurmëve të fosforit në Cassiopei A, një mbetje e supernovës 11,000 vite drite larg nga Toka. Duke krahasuar rezultatet e këtyre dy studimeve, shkencëtarët kanë kuptuar se në Mesjeu 1 është shumë më pak fosfor se Cassiopeia A, e cila ishte një surprizë e madhe.

Zbulimet e reja u prezantuan në javën evropiane të astronomisë në Liverpul. Studiuesit do të përpiqen për të përcaktuar nëse mbetjet edhe në supernovat tjera gjithashtu nuk kanë fosfor.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/05/2019 - 21:53

Marrëdhëniet seksuale varet në gjendjen emocionale dhe në personin që ndodhet në anën tjetër të krevatit. Doni të dini nëse jeni pjesë e më të çmendurave?

Postuar: 26/05/2019 - 12:50

Në Londër ndodhet ndoshta lokali më i pazakontë në botë.

Postuar: 26/05/2019 - 08:26

Dashi – Ju mund të dëshironi të keni liri sot.

Postuar: 25/05/2019 - 23:57

Nëse nuk ke patur fat në marrëdhëniet e tua të dashurisë, kjo mbase ka të bëjë me faktin se ende

Postuar: 25/05/2019 - 11:29

Që kur u ndava nga bashkëshorti, nisa të kisha një lidhje me një koleg të martuar.

Postuar: 24/05/2019 - 21:15

 Meri Shehu në parashikimin e saj për shenjat e horoskopit ka treguar se për një nga shenjat

Postuar: 24/05/2019 - 09:13

ktorja e filmave për të rritur, Esperanza Gomez ka ndarë disa këshilla për meshkujt që duan të