Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shpërthimi i fuqishëm i meteorit: NASA sjell imazhet e rralla (Shikoni foto dhe video që do iu lënë pa fjalë)

Postuar: 25/03/2019 - 12:40

Një meteor që shpërtheu mbi Detin Bering në dhjetor u kap në kamera nga teleskopët e NASA-s në qiell.

Vetëm pak minuta pasi meteori shpërtheu më 18 dhjetor 2018, instrumenti me shumë kënd i imazheve Spektro Radiometri (MISR) në bordin e satelitit Tokë kapi skenën në një seri imazhesh.

Është e qartë se është hija e meteorit (ose shpërthimi meteorik) i parë i cili duket si një brez i errët në retë më poshtë.

Nëse shikoni nga afër, mund të vini re edhe renë portokalli të zjarrtë që mbeti pas shpërthimit të meteorit, duke e ngrohur ajrin ndërsa kaloi me shpejtësi 115,200 kilometra në orë (71,600 milje në orë).

Shpërthimi ishte i treti më i fuqishmi që ne kemi regjistruar që nga viti 1900, duke shpërthyer me ekuivalentin e 173 kilotonëve TNT mbi 10 herë me i fuqishëm se bomba atomike Hiroshima (15 kiloton).

Ajo vjen pas shpërthimit të Chelyabinsk (440 kilotonë) dhe ngjarjes Tunguska në 1908 (të paktën 3 megaton).

Megjithatë, për shkak se ndodhi në një vend të largët, askush nuk mundi ta shihte atë.

Gjithsesi kjo është diçka pozitive sepse tregon se askush nuk ishte afër dhe në këtë mënyrë askush nuk rrezikoi jetën, ndryshe nga meteori Chelyabinsk, i cili plagosi mbi 1,200 njerëz, kryesisht nga xhamat që fluturuan nga dritaret e thyera.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/06/2019 - 22:51

Në tragjedi e tmerrshme ka ndodhur dy muaj më parë në Çikago, ku nënës i kanë çarë barkun për t’i marrë beben.

Postuar: 14/06/2019 - 13:43

Një peshkaqen 4 metra i gjatë është zbuluar në brigjet e Makarska, një qytet port në bregdetin da

Postuar: 14/06/2019 - 11:19

Sipas një anketimi kryer kohët e fundit ka rezultuar se personat që jetojnë në Brazil e humbasi

Postuar: 14/06/2019 - 07:06

Dashi

Postuar: 13/06/2019 - 23:57

Sipas astrologjisë çdo shenjë e horoskopit ka karakterisitikat e saj, por tre të mëposhtmet, dall

Postuar: 13/06/2019 - 07:13

Dashi
 

Postuar: 12/06/2019 - 12:35

Një rrjet po qarkullon një video që tregon një ATM të Bitcoin duke i derdhura kartëmonedhat &ls