Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shpëtuat! Si t’i hiqni përgjithmonë minjtë nga shtëpia përmes metodave natyrale

Postuar: 22/05/2019 - 10:14

Këto kafshë përfaqësojnë një shembull të shkëlqyer të “mysafirëve të paftuar shtëpiak”. Ata mund të dëmtojnë rrobat, telat apo muret.

Por, pjesa më e keqe për ta është se këto parazitë pak mund të mbajnë në të vërtetë disa sëmundje të tilla si dizenteri i derrave ose salmoneloza.

Adoptimi i një mace mund të mos jetë gjithmonë një opsion për ju, do t’ju duhet disa mënyra natyrore për t’i mbajtur këto larg vetes.

Ju thjesht i largoni ato me këto mënyra:

1. Vaj karamele

Këtu është ajo që ju do të duhet të bëni:

Shtoni pesë pika të vajit të karamele për çdo një lugë gjelle uji në një shishe . Pas kësaj, përzijeni mirë. Pastaj, spërkatni shtëpinë atje ku mendoni sa ka ndonjë aktivitet brejtës. Ju duhet të përsërisni këtë metodë një herë në disa ditë në mënyrë që të siguroheni që minjtë të qëndrojnë larg.

2. Vaj karafil

Ju duhet vetëm të siguroheni që ju të mos merrni atë në sytë tuaj, sepse ky vaj i veçantë është shumë i fortë dhe mund të djeg. Këtu është ajo që ju do të duhet të bëni:

Edhe një herë, duhet të shtoni pesë pika vaj karafil për çdo një lugë gjelle uji në një shishe. Përzijeni mirë dhe pas kësaj spërkatni atë rreth çdo fushë ku ju keni parë minj.

3. Vaj Qitro

Një tjetër përdorim për këtë alternativë shtëpie është se ju gjithashtu mund të aplikoni atë në trupin tuaj në vend të një produkti të blerë për mushkonjat.

Këtu është ajo që ju do të duhet të bëni:

Para së gjithash, merrni një shishe dhe shtoni 5 pika të këtij vaji për çdo një lugë gjelle uji. Ju duhet ta përzieni mire dhe spërkateni kudo që mendoni se minjtë do të grumbullohen ose fshehin. Ju duhet të përsërisni sa më shpesh që e shihni të arsyeshme.

4. Amoniak

Kjo ka një aromë mjaft të fuqishme, që do të thotë se minjtë do ta urrejnë atë. Por, duhet të keni kujdes me amoniakun nëse keni ndonjë kafshë shtëpiake ose fëmijë të vegjël. Nëse gjithashtu ndodh që të keni një ndjeshmëri të lartë ndaj aromave të forta, mund ta anashkaloni këtë opsion. Përndryshe, këtu është ajo që ju do të duhet të bëni:

Së pari, merrni një filxhan të vogël dhe derdhni amoniak në të. Pastaj vendoseni filxhanin në afërsi të çdo vendi ku keni qenë dëshmitarë të ndonjë aktiviteti brejtës. Duhet ta përsërisni këtë me ndonjë zonë tjetër rreth shtëpisë tuaj.

5. Gjethet e dafinës

Ky është një tjetër mjet i fuqishëm shtëpiak, i cili ka një traditë të gjatë. Ekziston edhe një shans i madh që mund të keni disa gjethe dafine diku në dhomën tuaj të qilarit.

Këtu është ajo që ju do të duhet të bëni:

– Vendosni gjethet kudo që keni parë ndonjë aktivitet brejtës;

– Zëvendësoni gjethet çdo tre ditë ose më shumë.

6. Patate

Ne e dimë se kjo mund të duket si një opsion i çuditshëm për ty, por na beson se ata janë me të vërtetë të efektshëm në lëvizjen e minjve. Të gjithë ju duhet të bëni është të spërkatni disa lugë kudo që i keni parë këta brejtës. Minjtë do të hanë këto lëkura, por ato gjithashtu do të shtrihen në barkun e tyre para se të jenë tretur plotësisht.

7. Ruajtja e duhur e ushqimeve

Ne jemi shumë të sigurtë që ju keni kuptuar se minjtë mund të jenë shfaqur vetëm për të marrë në ushqimin tuaj. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që ushqimi juaj të ruhet mirë. Përveç kësaj, ju duhet të mbani larg plehrat sa më larg që mundeni nga zona juaj.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/09/2019 - 15:42

Një mësues nga fshati Greme e Komunës së Ferizaj shihet duke dhunuar në orë të mësimit një nxënës me shpulla.

Postuar: 17/09/2019 - 09:08

Jo të gjithë miqtë me përfitime janë aq me fat sa të bien në dashuri, kështu që shijoni momentin.

Postuar: 16/09/2019 - 15:57

Një nënë me tre fëmijë ka kaluar më shumë se tre javë në spital dhe ra në koma pasi iu shfaq sëmu

Postuar: 16/09/2019 - 15:36

Një mëngjes të hëne një grua në Oregon doli jashtë për një moment dhe pastaj ia mbathi me të katë

Postuar: 16/09/2019 - 13:56

Çfarë ka parashikuar kjo javë e shtatorit për ju?

Postuar: 16/09/2019 - 11:53

Një ngjarje që duket e pabesueshme, por është e vërtetë.