Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si i përjetojnë fëmijët të bërtiturat në sy të të tjerëve dhe ç’pasoja kanë te ta

Postuar: 10/09/2018 - 23:51

Vazhdojmë të hasim në rrugë, nëna apo baballarë, që keqtrajtojnë fëmijët e tyre. Ajo, që bie në sy në këto pamje, është fakti, që prindërve nuk u shkon në mendje, që janë në publik dhe po i fyejnë fëmijët e tyre përpara gjithë botës.

 Të paktën fëmijët kështu e përjetojnë. I bërtasin, i godasin, deri i shkulin edhe veshin, pa e ditur dhe pa u menduar se çfare ndjen fëmija, çfarë pasojash kanë këto veprime dhe kjo sjellje e të rriturit te i parrituri. Janë të pushtuar nga inati I tyre dhe nuk egziston gjë tjetër, as detyra, as pergjegjësia dhe as ajo “dashuria” për fëmijn, që e përdorin si mburojë.

I duan fëmijët të edukur, kur vetë sillen si të munden. I thonë fëmijës të sillet mirë, kur vetë nuk dinë të sillen. Asnjëherë nuk u ka shkuar në mend, që janë ata modeli dhe si sillen ata, do dë sillet edhe fëmija. Nëse të rriturit sillen pa u menduar, fëmija do të jetë konfuz dhe nuk do të dijë se si të sillet në publik, apo kur është në një mjedis familjarë.

Dhe kjo për arësyen e thjeshtë, që ai është gjithë kohën nën pushtetin e frikës dhe të pasigurisë, se cila është mënyra më e mirë, apo fjala e duhur?
Një pediatër i madh dikur tha: nëse doni, që fëmijët të bëhen të mirë, tju respektojnë dhe nderojë, respektojini ju prindër të parët dhe ata nuk do të bëjnë ndryshe

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/04/2019 - 19:16

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar në Wuinsconsin të Amerikës.
 
Një 38-vjeçar është mbyllur padashje në supermarket, në filialin e pijeve alkoolike.
 

Postuar: 18/04/2019 - 16:16

Këtë javë, njerëzit në mbarë botën do të fillojnë festimet e tyre të Pashkëve, duke filluar me

Postuar: 18/04/2019 - 14:45

Astronomët konfirmojnë se planeti THIRD (tretë) ekziston në sistemin e yjeve të binarit Kepler-47

Postuar: 18/04/2019 - 07:04

Dashi- Më fal por, unë kam të drejtë dhe ti je gabim!

Postuar: 17/04/2019 - 22:57

Ja për cilat shenja bëhet fjalë:

DEMI

Postuar: 17/04/2019 - 13:47

Në shumë vende myslimane nëpër botë, të bësh marrëdhënie seksuale pa qenë e martuar është krim, d

Postuar: 17/04/2019 - 11:32

Policia ka shpallur në kërkim një person ende të paidentifikuar për vjedhjen e 7900 dollarëve nga