Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si i përjetojnë fëmijët të bërtiturat në sy të të tjerëve dhe ç’pasoja kanë te ta

Postuar: 10/09/2018 - 23:51

Vazhdojmë të hasim në rrugë, nëna apo baballarë, që keqtrajtojnë fëmijët e tyre. Ajo, që bie në sy në këto pamje, është fakti, që prindërve nuk u shkon në mendje, që janë në publik dhe po i fyejnë fëmijët e tyre përpara gjithë botës.

 Të paktën fëmijët kështu e përjetojnë. I bërtasin, i godasin, deri i shkulin edhe veshin, pa e ditur dhe pa u menduar se çfare ndjen fëmija, çfarë pasojash kanë këto veprime dhe kjo sjellje e të rriturit te i parrituri. Janë të pushtuar nga inati I tyre dhe nuk egziston gjë tjetër, as detyra, as pergjegjësia dhe as ajo “dashuria” për fëmijn, që e përdorin si mburojë.

I duan fëmijët të edukur, kur vetë sillen si të munden. I thonë fëmijës të sillet mirë, kur vetë nuk dinë të sillen. Asnjëherë nuk u ka shkuar në mend, që janë ata modeli dhe si sillen ata, do dë sillet edhe fëmija. Nëse të rriturit sillen pa u menduar, fëmija do të jetë konfuz dhe nuk do të dijë se si të sillet në publik, apo kur është në një mjedis familjarë.

Dhe kjo për arësyen e thjeshtë, që ai është gjithë kohën nën pushtetin e frikës dhe të pasigurisë, se cila është mënyra më e mirë, apo fjala e duhur?
Një pediatër i madh dikur tha: nëse doni, që fëmijët të bëhen të mirë, tju respektojnë dhe nderojë, respektojini ju prindër të parët dhe ata nuk do të bëjnë ndryshe

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/09/2018 - 23:39

Meshkujt dhe femrat mundet që ta zbulojnë lehtë se kanë mungesë seksi. E kjo te femrat manifestohet edhe përmes mënyrave dhe sjelljeve të ndryshme:
 
1.Lodhje kronike

Postuar: 18/09/2018 - 23:30

Sipas një studimi të fundit të publikuar në platformën ‘Happify’, seksin më të mirë t

Postuar: 18/09/2018 - 23:23

Secili mashkull mendon se në krevat është më i miri, por duhet ta pranojnë që bëjnë gabime të c

Postuar: 18/09/2018 - 22:54

Sipas shenjës së horoskopit, dallohen edhe partnerët që janë më besnikë.Ata janë të përkushtuar n

Postuar: 18/09/2018 - 22:37

Cilat do të ishin cilësitë e një gruaje të përsosur, sipas burrave?

Postuar: 18/09/2018 - 22:31

Autori i njohur Dan Waldschmidt ka diçka për të thënë për të qenë në vendin e duhur në kohën e du

Postuar: 18/09/2018 - 22:10

Ne përdorim shumë gjëra në shtëpi çdo ditë, për qëllime të ndryshme.