Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si ta largosh erën e pakëndshme të gojës, në vetëm 5 minuta!

Postuar: 19/11/2018 - 09:52

Sipas statistikave, 60% e njerëzve në botë vuajnë nga nivele të ndryshme të erës së keqe të gojës. Edhe pse përpiqeni të ruani një higjienë të mirë dhe të shmangni ushqimet kundërmuese, shpesh aroma e gojës ju shkatërron ditën. Tani, ç’të bëni në rast se nuk ju gjendet një çamçakëz pranë?

I kemi ne tre ide, por fillimisht na lejoni t’ju rendisim fare shkurt arsyet e kësaj arome:

Alkooli dhe duhani

Stresi dhe ankthi

Infeksionet orale

Degradimi i dhëmbëve

Vazhdojmë: Si të veproni për të larguar erën e gojës?

Pini ujë

Bakteret në gojën tonë çlirojnë një gaz të pakëndshëm, i cili mund të frenohet vetëm përmes pështymës. Sa më të hidratuar të jeni, aq më pak erë të keqe do të keni.

Hani mollë

Mbani gjithmonë një mollë me vete. Fruti në fjalë përmban oxidized polyphenols, që ndihmon në neutralizimin e aromës.

Limon

Limoni është jo vetëm i shëndetshëm, por ia del të vrasë bakteriet që shkaktojnë aromë të pakëndshme.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/05/2019 - 21:53

Marrëdhëniet seksuale varet në gjendjen emocionale dhe në personin që ndodhet në anën tjetër të krevatit. Doni të dini nëse jeni pjesë e më të çmendurave?

Postuar: 26/05/2019 - 12:50

Në Londër ndodhet ndoshta lokali më i pazakontë në botë.

Postuar: 26/05/2019 - 08:26

Dashi – Ju mund të dëshironi të keni liri sot.

Postuar: 25/05/2019 - 23:57

Nëse nuk ke patur fat në marrëdhëniet e tua të dashurisë, kjo mbase ka të bëjë me faktin se ende

Postuar: 25/05/2019 - 11:29

Që kur u ndava nga bashkëshorti, nisa të kisha një lidhje me një koleg të martuar.

Postuar: 24/05/2019 - 21:15

 Meri Shehu në parashikimin e saj për shenjat e horoskopit ka treguar se për një nga shenjat

Postuar: 24/05/2019 - 09:13

ktorja e filmave për të rritur, Esperanza Gomez ka ndarë disa këshilla për meshkujt që duan të