BREAKING NEWS

Përditësimi zyrtar/ Rritet sërish numri i të prekurve me Covid-19, Ministria zbulon shifrat e 24 orëve të fundit

Përditësimi zyrtar/ Rritet sërish numri i të prekurve me
x

Lifestyle

Si të bësh pazar në kohën e koronavirusit? Ja disa këshilla të vyera për të psonisur të qetë

Si të bësh pazar në kohën e koronavirusit? Ja disa

Nuk mund të mohojmë se sa e vështirë është situata me koronavirusin dhe se ky moment historik po na vë në provë. Ndryshimi i zakoneve të një personi nuk është një gjë e thjeshtë dhe kufizimet nuk janë kurrë të këndshme, megjithatë nuk duhet të harrojmë kurrë qëllimin e përbashkët: të japim kontributin tonë personal për të luftuar përhapjen e koronavirusit duke respektuar disa tregues të thjeshtë.

OBSH-ja na shpjegoi se cila është mënyra e duhur për të larë duart, si dhe kur të veshim maska dhe madje si të bëjmë një dezinfektues të duarve në kushte shtëpie. Epo, tani duhet të mësojmë të bëjmë dhe blerje të sigurt, duke respektuar indikacionet shëndetësore të dhëna nga autoritetet shëndetësore.

Para së gjithash rekomandohet të mbani doreza, por duke pasur kujdes që mos të prekni kurrë hundën, gojën ose sytë ndërsa i veshim ato, duke kujtuar t’i heqim gjithmonë me kokë poshtë dhe t’i hedhim në kosh pas përdorimit.

Duhet të respektojmë absolutisht distancën e sigurisë të paktën një metër me njerëzit e tjerë që bëjnë pazar si ne, por edhe me stafin e marketit.

Stafi i supermarketeve dhe dyqaneve ushqimore, si ato të të gjitha bizneseve të tjera të autorizuara për të hapur për publikun, duhet të sigurojnë që klientët të respektojnë rregullat duke mbajtur një distancë prej një metër dhe duke cituar hyrjet, por ne përpiqemi të jemi bashkëpunues dhe jo le ta bëjmë këtë detyrë më të vështirë sesa është tashmë.

Kur kthehemi në shtëpi pasi bëjmë blerje nuk duhet të harrojmë të lajmë me kujdes frutat dhe perimet që kemi blerë, (edhe nëse këto produkte konsiderohen se janë në rrezik të ulët të transmetimit), qoftë nëse duam t’i hamë ato të papërpunuara apo të gatuara dhe gjithmonë të lani duart plotësisht, para dhe pas trajtimit të tyre.

Për dallim nga ajo që shumë besojnë gabimisht, produktet e freskëta nuk janë më të rrezikshme sesa ato të paketuara dhe gjithashtu për këto zbatohen të njëjtat rregulla higjiene që duhet t'i respektojmë në jetën e përditshme pavarësisht koronavirusit. Kjo dëshmohet nga fakti që supermarketet gjithmonë kanë siguruar doreza plastike të disponueshme në departamentet e frutave dhe perimeve.

Pra, varet nga ne që të respektojmë të gjitha këto rregulla të thjeshta të higjienës që duhej të kishin hyrë në kokën tonë tani, për të parandaluar përhapjen e virusit. Është vërtetuar mundësia që virusi të qëndrojë në sipërfaqet e paketimit dhe se mund të mbijetojë për disa orë deri në disa ditë, por gjithashtu e dimë që është shumë e ndjeshme ndaj dezinfektuesve me bazë alkooli dhe për këtë arsye higjiena është një armë jashtëzakonisht efektive, e vetmja që njerëzit e zakonshëm kemi në dispozicion.