BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Lifestyle

Si të parandaloni ftohjen? Ja cilat janë 4 këshillat që japin mjekët

Si të parandaloni ftohjen? Ja cilat janë 4 këshillat që

Ftohjet dhe sëmundje të tjera virale mund të kenë qenë më pak prezente në dy vitet e fundit për shkak të mbajtes së maskave, distancës dhe kufizimeve të tjera pandemike, por kjo nuk do të thotë se nuk duhet të kujdeseni për shëndetin. Bëni këto gjëra për të forcuar sistemin tuaj imunitar:

Marrja shumë e vogël e ujit dobëson pengesën natyrore të mukozës në fyt, faring dhe hundë. Në të njëjtën kohë, dobëson indin e mushkërive, gjë që e bën jetën më të lehtë për patogjenët. Për çdo kilogram të peshës trupore, duhet të pini 30 mililitra lëng gjatë ditës, mundësisht ujë ose çaj pa sheqer. Nëse, për shembull, peshoni 70 kilogramë, kjo do të thotë se ju nevojiten 2,1 litra lëngje në ditë.

Hani ushqime të pasura me hekur, zink dhe selen

Farat e susamit, farat e kungullit, tërshëra dhe thjerrëzat kanë diçka të përbashkët – ato janë të pasura me hekur dhe zink. Këto mikroelemente mund të sigurojnë që qelizat tona T, ato që zbulojnë viruset në trup, të funksionojnë mirë. Seleni gjithashtu ndihmon mbrojtjen tonë fizike dhe mund të gjendet në të verdhat e vezëve, kikirikët, drithërat.

Stresi dëmton trupin dhe në këtë mënyrë sistemin imunitar. Redukton numrin e qelizave imune në gjak dhe qelizat T. Kjo është një arsye shtesë për t’i lejuar trupit tonë pushime të rregullta. Edhe disa minuta pushim ul nivelin e stresit.

Edhe nëse është ftohtë, ushtrimet në ajër të pastër janë të dobishme jo vetëm për të forcuar sistemin tuaj imunitar por edhe për të përmirësuar gjendjen shpirtërore. Megjithatë, nuk duhet ta teproni. Zgjidhni atë që funksionon më mirë për ju, nëse është një vrap apo një ecje e lehtë.