Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Soros sulmon Facebook/ Vjen përgjigja e Zuckerberg, ja çfarë siguron

Postuar: 16/11/2018 - 17:00

Mark Zuckerberg, shefi ekzekutiv i Facebook, mbajti një konferencë shtypi për të diskutuar me reporterët se si i menaxhon rrjeti social postimet problematike dhe për standardet e komunitetit.

Biseda shkoi menjëherë në drejtimin e gabuar.

Për më tepër se një orë, miliarderi 34-vjeçar iu përgjigj pyetjeve se si ai dhe numri dy i tij, Sheryl Sandberg, mbuluan probleme të tilla si ndërhyrja ruse në Facebook dhe se si kompania kishte sulmuar kritikët dhe rivalët.

Në përgjigjet e tij, Zuckerberg, herë sfidues e herë paqësor, mbrojti rrjetin, Sandberg dhe veten.

‘E vërteta e drejtimit të një kompanie me mbi 10 mijë punonjës është që nuk mund të dish gjithçka ndodh’, tha në një moment.

E megjithatë teksa Zuckerberg po mbronte veten, zemërimi kundër kompanisë së tij po rritej në Washington, ku Republikanët e Demokratët kërcënuan të kufizonin Facebookun përmes ligjeve të konkurrencës dhe të hapnin hetime për shkelje të mundshme financiare në fushatë.

Aksionerët bënë thirrje për të hequr Zuckerbergun si kryetar të Facebookut. Aktivistët depozituan një ankesë në Komisionin Federal të Tregtisë për politikën e privatësisë që ndjek rrjeti dhe akuzaun Sandberg, shefja operative, për drejtimin e një fushate që sulmon fshehurazi kundërshtarët.

Kjo u pasua nga një artikull në New York Times që shtroi pyetje për taktikat e Facebook për manaxhimin e disinformacionit dhe problemeve të tjera në faqe, si dhe për mënyrën e trajtimit të kundërshtarëve dhe konkurrentëve.

‘Facebookut nuk mund t’i besohet korrigjimi i vetes’, tha Përfaqësuesi David Cicilline nga Rhode Island, Demokrati kryesor në nënkomisionin antitrust në Dhomën e Ulët. ‘Ky raport tronditës e bën të qartë që ekzekutivët e Facebookut gjithmonë do të vendosin fitimet e tyre të mëdha para interesave të klientëve’.

Gjiganti i medias sociale është përballur me një numër krizash që më 2016, kur u akuzua se po influenconte rezultatin e zgjedhjeve presidenciale në favor të Donald Trump.

Kohët e fundit, Facebook u hodh në sulm, duke pajtuar kompani të tjera për të devijuar vëmendjen te kritikët dhe konkurrentët. Në një rast, një firmë opozitare kërkimesh, Definers Public Affairs, punoi për diskreditimin e protestuesve duke u përpjekur t’i lidhte me George Soros, financierin liberal.

Kjo ngriti pyetje rreth përgjegjësisë së Zuckerberg dhe Sandberg. Zuckerberg ushtron kontroll thuajse total mbi rrjetin social, sepse zotëron 60% të aksioneve me të drejtë vote dhe është kryetar i bordit.

Të enjten, bordi i Facebook deklaroi se i përkrah Zuckerberg e Sandberg. Ndërsa bordi pranoi se dy ekzekutivët iu përgjigjën ngadalë ndërhyrjes ruse në Facebook dhe se drejtorët i kishin nxitur të punonin më shpejt, në një deklaratë tha se ‘të sugjeroje që kishin dijeni për ndërhyrjen ruse dhe ose e injoruan ose ndaluan investigimet për të ishte shumë jokorrekte’.

Në konferencën e tij, Zuckerberg shprehur të njëjtat ndjenja. ‘Të thuash që nuk ishim të interesuar për të mësuar të vërtetën apo që fshehëm atë çka dinim, është thjesht e pavërtetë. ‘Sot jemi në pozitia shumë më të forta se më 2016’.

Zuckerberg siguroi edhe se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga drejtimi i kompanisë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2019 - 07:03

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje.
 
Dashi
 

Postuar: 20/02/2019 - 21:39

Një grua ishte shpallur në kërkim 18 vite më parë ndërsa trupi i saj është gjetur në frigorifer

Postuar: 20/02/2019 - 16:55

Një tortë e dekoruar në mënyrë të veçantë në një dollap frigoriferik në një dyqan pastiçerie në T

Postuar: 20/02/2019 - 16:12

Karl Lagerfeld, ikona legjendare e Chanel është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 85-vjeçare

Postuar: 20/02/2019 - 15:58

Një e mitur ka ndërruar jetë, pasi konsumoi një akullore me arra.9-vjeçarja kishte shkuar në hote

Postuar: 20/02/2019 - 14:46

Gjatë një operimi mjekët e një spitali në Korenë e Jugut i kanë nxjerrë nga barku një pacienti,

Postuar: 20/02/2019 - 14:35

Një restorant i vogël, buzë detit në Afrikën e Jugut, me gjashtë pjestarë pa trajnim zyrtar, ësht