BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x
BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x

Lifestyle

Spiunët që keni në shtëpi e nuk jua pret mendja/ Pajisje TV, ekspresë kafeje e frigoriferë, ja nga duhet të ruheni

Spiunët që keni në shtëpi e nuk jua pret mendja/ Pajisje TV,

Pajisje të përditshme shtëpiake si televizorët e gjeneratës së fundit, ekspresët e kafesë apo dhe çelësat e dritave, mund të përdoren për mbledhje të dhënash personale nëse janë të lidhura me internetin, duke shtuar frikat se miliona evropianë mund të spiunohen nga Kina apo prodhues të tjerë me elektro-shtëpiaket ‘inteligjente’ që mbajnë në shtëpi.

Gjithashtu mikroçipe të vendosura në automjete, pajisje elektro-shtëpiake apo dhe llampa ndriçimi mund të jenë një rrezik për sigurinë kombëtare e personale të personave pasi mund të kthehen në armë nga zotëruesit e të dhënave.

Modula të tilla gjenden gjithashtu në laptop-ë, sisteme të kontrolluara nga komanda me zë, orat inteligjente, kamerat e sigurisë, në automjetet e madje dhe në vaskat inteligjente të banjës.

Një raport i publikuar nga analistët e Uashington, ‘Observe, Orientate, Decide, Act’ (OODA), i shkruar nga diplomati Charles Parton, paralajmëron: “Është koha për t’u zgjuar – vendet e lira e të hapura duhe të ndalojnë pajisje të tilla nga furnizues si Kina”.

Krimi kibernetik vijon të shënjestrojë aparatet shtëpiake me qëllim mbledhjen e të dhënave personale dhe avancimet në teknologji bëjnë që rreziku të vijë gjithmonë në rritje.

Rreziku u këtyre aparateve vjen nga lidhja me internetin, siç paralajmëron eksperti Card për të përditshmen britanike Daily Mail:

“Kur i vë në prizë këto mjete në shtëpi ato lihen me rrjetin Wi-Fi i cili dërgon të dhëna dhe statistika të serverat e prodhuesve”.

“Sistemet e ngrohjes kanë aplikacione për mbledhjen e të dhënave të cilat përditësohen gjatë përdorimit normal”.

“Vetë aparatet janë të dobëta ndaj sulmeve, si për shembull aplikacionet në telefonët celularë, të cilët mund të shfrytëzohen nga elementë kriminalë apo dhe nga shtete”.