Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studim/ Kur është prodhuar për herë të parë djathi në Mesdhe?

Postuar: 12/09/2018 - 22:35

Prodhimi i parë i djathit në Mesdhe daton para më shumë se 7000 vitesh, kjo e vërtetueshme nga provat e gjetura në vazot qeramike në një vend arkeologjik në bregun dalmat të Kroacisë.

Një studim që publikon revista “Plos One” për universitetin shtetëror të Pensilvanisë prezanton të dhëna të prodhimit të djathit përmes etapave të identifikimit të fermentimit të qumështit në enë të posaçme në rajonin mesdhetar që prej 7000 vjetësh. Në këtë studim ekipi i drejtuar nga Sarah McClure analizoi izotope të karbonit nga acidet yndyrore të ruajtura në vazot e ardhura nga fshatrat neolitike në bregun dalmat, në lindje të detit Adriatik dhe gjetën të dhëna direkte të një prodhimi djathi shumë kohë më parë.

Fshatrat e Pokrovnik-ut dhe Danilo Bitinj kanë qenë të banuara që prej 6000 dhe 4800 vitesh para krishtit dhe ruajnë disa lloje qeramikash që vinin nga i gjithë ky hark kohor. Banorët e këtyre fshatrave duket se përdorin një lloj qeramike të posaçme për ushqime të ndryshme dhe për nënprodukte të djathit. Këto të dhëna tregojnë se djathi filloi të prodhohej në Mesdhe para 7200 vitesh kur prodhimet e fermentimit të qumështit përbënin një burim të rëndësishëm të ushqimit për të gjitha moshat në popullatat e viteve të para të agrikulturës. Studimi tregon se prodhimi i qumështit dhe i djathit mes agrikultorëve reduktoi vdekshmërinë infantile dhe ndihmoi në stimulimin e ndryshimeve demografike që ndërmorën komunitetet agrare për t’u zgjeruar drejt qendrës. Autorët sugjerojnë se prodhimi i djathit dhe teknologjia e lidhur me prodhimin e qeramikës ishin faktorë kyç që ndihmuan në zgjerimin e agrikultorëve të parë në qendër dhe në veri të Europës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2018 - 23:41

Interneti mund të jetë më i përhapur se kurrë, por një rritje e numrit të shkencëtarëve janë duke u shqetësuar për efektin e tij toksik në marrëdhëniet seksuale mes çifteve.

Postuar: 15/11/2018 - 23:29

Tani, sipas shkencëtarëve, mund ta përmirësoni performancën e penisit dhe qëndrueshmërinë seksual

Postuar: 15/11/2018 - 22:57

Një burrë ka thërritur dje 'Heil Hitler, Heil Trump!' gjatë një koncerti filarmonik në

Postuar: 15/11/2018 - 22:43

Një krater gjigant i formuar nga përplasja e një meteori në tokë është zbuluar në thellësitë e

Postuar: 15/11/2018 - 20:53

Tifozët skocezë të cilët kanë nisur të vijnë në Tiranë që prej të mërkurës për ndeshjen e të sh

Postuar: 15/11/2018 - 20:47

Dhimbjet menstruale janë rezultat i kontraksioneve të mitrës, për të çliruar substancat që kanë u

Postuar: 15/11/2018 - 20:21

Shoferi i një kompanie postale në SHBA për fat arriti të që pikasë në kohë diçka mes gjetheve.&nb