Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studimi, dashuria të shëndosh

Postuar: 19/03/2018 - 16:19

Shkencëtarët kanë konfirmuar se të gjesh dashurinë të bën më të shëndoshë.

Një studim masiv zbuloi se ndonëse çiftet kanë tendencën të kenë një stil jete më të shëndetshme se kur janë beqar, ata janë më të shëndoshë.

Autorja kryesore e studimit Stephanie Schoeppe ka mbledhur të dhëna të dhjetë viteve nga 15 mijë studentë dhe zbuloi se çiftet në një lidhje të lumtur kanë rreth 5.8 kg peshë më shumë se moshatarët e tyre beqarë.

Universiteti “The Central Queensland” në Australi thotë se çiftet konsumojnë më shumë fruta dhe perime, dhe kanë tendencën të shmangin fast food, alkool dhe cigare.

Por shpërblimi për gjithë këtë zakon të mirë? Njerëzit në një lidhje marrin më shumë peshë pavarësisht se njësoj si beqarët bëjnë ushtrime fizike dhe bëjnë jetë sedentare.

Schoeppe mendon se njerëzit në një lidhje nuk e kanë dëshirën ti bëjnë përshtypje të tjerëve.

“Kur çiftet nuk dëshirojnë të duket tërheqës dhe të dobësohen për të tërhequr një partner, pasi ndjehen rehat duke ngrënë më shumë, apo më shumë ushqime me yndyrna dhe sheqer. Kur çiftet kanë fëmijë në shtëpi, kanë tendencën të hanë dhe ushqimet që lënë fëmijët”, thotë autorja.

Dr. Jeric Berge, i universitetit të Minnesota, thotë se darkat romantike, përkëdheljet në divan janë shkaku kryesor.

Mbrëmjet romantike shpesh vërtiten rreth ngrënies dhe pirjes së bashku, plus detyrimet si ushqimi i familjes, festat në mbrëmje do të thotë se ka mjaft shkaqe që mund të shëndoshesh bashkë me partnerin.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/04/2018 - 21:12

Një person, i cili ka lindur 23 vite më parë, e ka kaluar jetën e tij brenda trupit të një fëmije vetëm 11 kilogramë dhe i paaftë për të ecur apo për të folur.

Postuar: 26/04/2018 - 21:12

Gjumi është mjaft i rëndësishëm për shëndetin e njeriut dhe ndikon në gjithë aktivitetin e tij.

Postuar: 26/04/2018 - 21:10

Gjithashtu ësht mbrojtës kundër dhimbjes dhe stresit, si dhe ndihmon gjumin

Postuar: 26/04/2018 - 21:03

Nëse keni zgjedhur zemrën me numër 1

Jeni të lumtur kur takoni dikë të rëndësishëm

Postuar: 26/04/2018 - 20:28

Me një veprim të thjeshtë mund ta ndalni lemzën

Nuk iu pushon lemza? Zgjidhja ndodhet në fytyrën tuaj.

Postuar: 26/04/2018 - 17:42

Shegët nuk janë vetëm për t’u konsumuar, por mund të përdoren edhe si produkt bukurie.

Postuar: 26/04/2018 - 16:40

Norvegjia po ndërton hotelin e parë në botë me të ashtuquajturën energji pozitive pranë malit Almifjelet në veri të vendit.